Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem mieszkania dla pracownika – rynek pracy stymuluje rynek najmu mieszkań

Wynajem mieszkania dla pracownika – rynek pracy stymuluje rynek najmu mieszkań
Wynajem mieszkania dla pracownika – rynek pracy stymuluje rynek najmu mieszkań
Wynajem mieszkania dla pracownika. Rosnący popyt na rynku pracy sprawia, że aby trafić w najważniejsze potrzeby potencjalnych kandydatów, firmy muszą zaoferować coś więcej niż biurko, przyzwoite wynagrodzenie i podstawowe benefity. Młodzi, wykwalifikowani specjaliści, ceniący sobie elastyczność i gotowi do przenoszenia się z miejsca na miejsce, wpływają na rozwój rynku najmu.

Dobre czasy na rynku pracy

Rynek pracy w Polsce wraca do normalności. Na koniec drugiego kwartału 2021 r. liczba wakatów wynosiła 142,8 tys. i była wyższa niż w końcu pierwszego kwartału 2021 r. o 29,6% oraz o 75,4% większa w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Pod koniec drugiego kwartału 2021 r. nieobsadzonych było 35,0 tys. nowo utworzonych miejsc pracy.[1]

Wg danych pracuj.pl w I półroczu 2021 r. pracodawcy zamieścili blisko 450 tys. ofert zatrudnienia. W stosunku do II półrocza 2020 liczba ogłoszeń na portalu wzrosła o 45%. To potwierdzenie pozytywnych tendencji, obserwowanych na rynku pracy i wyraźne ożywienie aktywności rekrutacyjnej.[2] Jednocześnie zmienia się zapotrzebowanie na pracowników. W 2021 roku najbardziej poszukiwani są specjaliści w takich branżach jak handel i sprzedaż (29% wszystkich ogłoszeń), IT (20%) oraz obsługa klienta (15%). Dużym zainteresowaniem cieszyli się także pracownicy fizyczni (11%), inżynierzy (10%) i specjaliści ds. finansów (9%). Główną zmianą, która zaszła w wyniku pandemii, obserwowaną także w ostatnich miesiącach była rosnąca rola rekrutacji kierowanych do specjalistów mid- i senior, a nieco mniejsza liczba ofert na stanowiska juniorskie w IT. Udział ofert pracy wymagających wysokich kompetencji cyfrowych wyniósł 32%. Obok pracodawców działających w branży bankowości i finansów, na drugiej pozycji wśród najchętniej rekrutujących pojawiły się firmy z branży nowych technologii, od których pochodziło 9,5% ofert. Więcej niż co dziesiąta oferta na pracuj.pl dotyczyła pracy zdalnej.[3]

Poprawa nastrojów na rynku pracy zachęca pracodawców do bardziej aktywnego poszukiwania nowych pracowników, a kandydatów do rozważenia wyboru nowego, bardziej atrakcyjnego miejsca zatrudnienia. Największe możliwości rozwoju zawodowego mają im do zaoferowania firmy z województw mazowieckiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i łódzkiego.

Młodzi pracownicy chcą zmiany

Na znaczeniu zyskuje elastyczność form zatrudnienia i miejsca wykonywania pracy. Po kilkunastu miesiącach pandemii pracodawcy dostrzegają pozytywne aspekty pracy zdalnej, której początkowo się obawiali. Dziś większość z nich dobrze ocenia efektywność pracy wykonywanej z domu i planuje utrzymanie funkcjonowania firm w tym modelu lub wprowadzenie na stałe modelu hybrydowego. Najbardziej pracę zdalną lub przynajmniej taką, na dojazd do której kilka razy w tygodniu nie tracą zbyt dużo czasu, pokochali pracownicy. I nie chcą z niej rezygnować, nawet za cenę zmiany pracodawcy czy przeprowadzki do innego miasta.

Młodzi specjaliści nie są przywiązani do jednego miejsca, zarówno jeśli chodzi o pracę, jak i miejsce do życia. Szybko decydują się na zmianę, jeśli wiąże się z możliwością rozwoju zawodowego i życia w warunkach odpowiadających ich oczekiwaniom i aspiracjom. Na tym etapie nie posiadają i nie potrzebują własnego mieszkania, bo zwykle nie wiedzą jeszcze, gdzie i czy w ogóle osiądą na dłużej w jednym miejscu. Pandemia, która sprawiła, że spędzali w domu dużo więcej czasu niż wcześniej, oraz ograniczenie kontaktów społecznych, wpłynęły jednak na zmianę w sposobie myślenia o strefie codziennego życia. Chcą mieszkać w przyjaznym otoczeniu, blisko zieleni, miejsc rekreacji i ludzi o podobnym stylu życia, z którymi mogą budować relacje. Niezależnie od tego, czy mieszkanie ma im służyć również jako miejsce pracy, chcą dobrze się w nim czuć, mieć własną, prywatną przestrzeń z nowoczesnym wyposażeniem, balkonem i szybkim łączem internetowym. Nie chcą dłużej mieszkać w niskim standardzie, toczyć bojów z trudnymi właścicielami i niekorzystnymi umowami. Szukają mieszkań, które mogą wynająć szybko, bez zbędnych formalności i tracenia czasu na wertowanie setek ogłoszeń.

Mniejsze zainteresowanie mieszkaniami własnościowymi wśród młodego pokolenia i wzrost możliwości nabywczych osób poszukujących mieszkań na wynajem zwiększa popyt na lokale oferowane przez podmioty instytucjonalne, które mogą zaproponować standard i warunki dostosowane do nowych potrzeb. 

Kiedyś wyznacznikiem statusu społecznego było posiadanie mieszkania na całe życie. Dziś nie jesteśmy już tak bardzo przywiązani do jednego miejsca, zarówno prywatnie i zawodowo młodzi są bardziej wymagający, mobilni, szybko adaptują się do zmian i żadne miejsce nie jest ich docelowym. Jeszcze kilka lat temu byli gotowi na długie dojazdy do pracy, dziś chcą móc dojść do niej spacerem lub dojechać rowerem, także w największych miastach, które oferują im najwięcej możliwości rozwoju zawodowego. Jednocześnie, zarówno jeśli chodzi o pracę, jak i mieszkanie biorą pod uwagę, że za chwilę mogą chcieć zmienić je na inne lub przeprowadzić się do innego miasta. Najem instytucjonalny jest dostosowany do nowego stylu życia, oferuje większą elastyczność i zupełnie nową jakość na rynku najmu. Mieszkania w abonamencie zaspokajają różne potrzeby mieszkaniowe i oferują efektywną przestrzeń mieszkalną o wysokim standardzie i rynkowej cenie, dostępną zawsze blisko terenów zielonych, węzłów komunikacji publicznej i zaplecza handlowo-usługowego oraz rekreacyjnego – mówi Sławomir Imianowski, prezes firmy Resi4Rent.

Najem dla pracownika, czyli poszukiwanie benefitów

Pracodawcy, którzy kierują swoją ofertę zatrudnienia do młodych ludzi, muszą dziś dużo zrobić, aby pozyskać i utrzymać pracowników. Dlatego szukają skutecznych narzędzi rekrutacyjnych i rozwiązań, które trafią w najważniejsze potrzeby potencjalnych kandydatów. Coraz częściej spotykanym benefitem pracowniczym jest pomoc w wynajmie lub, w przypadku wysokiej klasy specjalistów, opłacanie mieszkań. Powstają specjalne działy, które zajmują się badaniem potrzeb mieszkaniowych kandydatów, wyszukiwaniem odpowiednich lokali i związaną z wynajmem obsługą pracowników. To znacznie ułatwia pozyskanie specjalistów z innych miast czy krajów. W dobie pracy zdalnej i hybrydowej tego typu modyfikacja systemu motywowania i budowania lojalności pracowników wpływa korzystnie również na eliminowanie obciążeń związanych z izolacją i brakiem bezpośrednich kontaktów, integrację i współpracę istniejących zespołów oraz sprawdza się przy wdrażaniu, adaptacji i aklimatyzacji nowych pracowników w środowisku pracy.

Naszą oferta przyciąga wykwalifikowanych pracowników różnych branż, jednak obecnie wśród najemców Resi4Rent we wszystkich miastach zdecydowanie przeważają specjaliści branży IT. Współpracują z nami korporacje oraz agencje relokacyjne, których celem jest zadbanie o dobrostan przybywających z innych miast oraz państw pracowników. Mając w każdej lokalizacji lokalny zespół biura obsługi klienta zapewniamy opiekę techniczną lokali oraz rozwiązania ułatwiające szybką aklimatyzację pod nowym adresem.  Przede wszystkim jednak nasi partnerzy doceniają elastyczność, gdy jest potrzeba zamiany mieszkania na większe czy relokacji pracownika do pracy nad projektem w innym mieście. Dodatkowym atutem dla współpracujących z nami korporacji są usługi dodatkowe – pracujemy aktualnie nad programem dodatkowych atrakcji jak wspólne treningi sportowe czy akcje świąteczne, dzięki którym nasi lokatorzy mogą się integrować i aktywnie spędzać czas – dodaje Sławomir Imianowski.

[1] GUS, Popyt na pracę w II kwartale 2021 r.

[2] Rynek Pracy Specjalistów H1 2021. Rozpędzona rekrutacja

[3] tamże

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Nowe zasady tworzenia i funkcjonowania kas zapomogowo-pożyczkowych w zakładach pracy (PDF)
Nowe zasady tworzenia i funkcjonowania kas zapomogowo-pożyczkowych w zakładach pracy (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Dom
  1 sty 2000
  8 gru 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Powierzchnia biurowa w Polsce – sytuacja na koniec listopada 2021
  Sytuacja na biurowym rynku nieruchomości nie wróciła do trendów sprzed pandemii COVID-19. Obecna sytuacja epidemiologiczna i kolejna mutacja wirusa nie wskazują na jej koniec. Nie dziwi więc, że uczestniczy rynku biurowego pochodzą do niego z dużą ostrożnością. Jak wyglądała na nim sytuacja na koniec listopada 2021 r.? Ile przybyło nowej powierzchni i ile wyniósł wskaźnik pustostanów w stolicy?
  Rata kredytu hipotecznego może wzrosnąć po kolejnej podwyżce stóp procentowych – o ile?
  Rata kredytu hipotecznego może wzrosnąć po kolejnej podwyżce stóp procentowych – o ile?
  Gwarantowany kredyt mieszkaniowy a ceny mieszkań
  Gwarantowany kredyt mieszkaniowy a ceny mieszkań. Wprowadzenie gwarancji wkładu własnego w kredytach mieszkaniowych może nasilić niektóre z tendencji na rynku mieszkaniowym, np. wzrostu cen i dynamiki kredytu - poinformował 7 grudnia 2021 r. Narodowy Bank Polski w raporcie o stabilności systemu finansowego. Upowszechnienie się kredytów z gwarantowanym wkładem może zwiększyć ryzyko zw. z nadmiernym zadłużeniem części gospodarstw domowych. Ponadto zdaniem NBP ryzyko prawne walutowych kredytów mieszkaniowych pozostaje głównym ryzykiem stabilności finansowej w kraju mimo, że zmniejszyło się prawdopodobieństwo materializacji najbardziej kosztownych dla banków rozstrzygnięć sądowych.
  Fundusze inwestycyjne w najem nieruchomości – zmiana lidera przygotowującego projekt
  Fundusze inwestycyjne w najem nieruchomości. Ministerstwo Finansów przejmie stery nad przygotowaniem projektu ustawy dotyczącej powołania w Polsce tzw. Reit-ów. Czy ta zmiana przyspieszy prace?
  Proekologiczne i prospołeczne działania deweloperskie
  Proekologiczne i prospołeczne działania deweloperskie. Jakie inicjatywy sprzyjające środowisku i lokalnym społecznościom podejmują firmy deweloperskie budujące mieszkania? W jakie kampanie i przedsięwzięcia się angażują? Co robią dla poprawy estetyki i infrastruktury miast?
  Kredyty hipoteczne – rekordowa sprzedaż w III kwartale
  Wartość kredytów hipotecznych udzielonych przy wsparciu ekspertów zrzeszonych w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) oraz firmy Open Finance po raz pierwszy w historii przekroczyła 12 mld zł. Jest to wzrost o blisko 7% w porównaniu do II kw. br. Czy równie wysoką wartość osiągnęły kredyty gotówkowe i firmowe?
  Rynek nieruchomości - skutki podniesienia stóp procentowych
  Dwukrotne podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej było zaskakujące, ale nie spowodowało rewolucji na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Może jednak nieść ze sobą różne konsekwencje. Jakie?
  Biurowiec przed zimą - co trzeba zrobić?
  Biurowiec przed zimą. Kontroli specjalistów wymaga cały budynek – od instalacji do podgrzewania zjazdów do garaży czy zewnętrznych kranów serwisowych, po wieże chłodnicze na dachach. Profesjonalne i kompetentne zarządzanie obiektem pozwala na oszczędności, np. w zużyciu energii i zwiększeniu wydajności systemów w budynku. Wykonanie wszystkich niezbędnych prac jest kluczowe nie tylko dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowników, ale jest również wymagane przez ubezpieczycieli. Brak takich działań może skutkować odmową wypłaty odszkodowania.
  Kupno mieszkania na rynku wtórnym – koszty (cena, pcc, taksa notarialna, kredyt)
  Kupno mieszkania na rynku wtórnym – koszty. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym zapłacimy często mniej niż za nowe mieszkanie od dewelopera. Ale warto mieć świadomość, że cena to nie wszystkie wydatki. Jakie koszty musi ponieść kupujący używane mieszkanie na rynku wtórnym?
  Ilu młodych, dorosłych Polaków mieszka z rodzicami?
  Ilu młodych, dorosłych Polaków mieszka z rodzicami? O 172 tys. osób wzrosła w ciągu roku liczba dorosłych, którzy mieszkają z rodzicami. Problem ten dotyczy 47,5% rodaków w wieku 25-34 – wynika z danych Eurostatu. Tak źle jeszcze nie było. Sytuację poprawić może program kredytów bez wkładu własnego.
  Warunki techniczne budynków – projekt nowelizacji rozporządzenia wymaga doprecyzowania
  Warunki techniczne budynków. W połowie listopada 2021 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii udostępniło do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W ocenie Atlasa – producenta materiałów chemii budowlanej – zmiany mają słuszny kierunek, niektóre (nieliczne) zapisy wymagają uściślenia lub doprecyzowania.
  Co zamiast glazury w łazience i kuchni? Farba, szkło, tapeta, blacha, kamień, beton, drewno?
  Co zamiast glazury w łazience i kuchni? Płytki na ścianach w łazience czy nad blatem w kuchni to praktyczne, ale standardowe rozwiązanie. A gdyby je tak zastąpić innym materiałem? Sprawdźmy, jakie mamy możliwości i co będzie dla nas przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Niezależnie na jaką opcję się zdecydujemy, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że okładzina na ścianę w kuchni i łazience powinna być odporna na zawilgocenie oraz na różnego rodzaju zaplamienia.
  Rynek mieszkaniowy - kiedy ceny przestaną rosnąć?
  Rynek mieszkaniowy - kiedy ceny przestaną rosnąć? Mieszkania w Polsce zdrożały w ciągu roku o ponad 10% - wynika z nowych danych NBP. Wzrosty powinny spowolnić – jeśli np. rządowi uda się batalia z funduszami kupującymi mieszkania na wynajem, a podwyżki stóp procentowych ograniczą akcję kredytową.
  Najem okazjonalny – czym jest, czy warto go stosować?
  Najem okazjonalny funkcjonuje w naszej przestrzeni prawnej od ponad 10 lat. I choć od dawna jest dostępny, to wciąż tylko część wynajmujących korzysta z tego rozwiązania. Czy to brak wiedzy, czy może chęć zaoszczędzenia albo pewność “że u mnie nic się nie wydarzy” są powodem takiego stanu rzeczy? Warto przeanalizować instytucję najmu okazjonalnego i rozważyć, czy warto stosować to rozwiązanie.
  Polski Ład. Zmiany w rozliczaniu przychodów z najmu
  Polski Ład wprowadza poważne zmiany w rozliczaniu przychodów z najmu lokali mieszkalnych. Część przepisów zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku, a w pełni nowe rozwiązania wejdą w życie w roku 2023.
  Urszula Szabłowska: Mikroapartamenty to przejaw psucia rynku nieruchomości [PODCAST]
  Jakie warunki, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, musi spełniać mieszkanie? Jaka powierzchnia jest niezbędna do zapewnienia komfortu życia? Z czego wynikają tak wysokie ceny mieszkań w Polsce?
  Kredyty hipoteczne w listopadzie 2021 r. - raty wzrosły, zdolność kredytowa spadła
  Kredyty hipoteczne - wysokość rat i zdolność kredytowa. O 140 zł wzrosła lub lada moment wzrośnie przeciętna rata złotowego kredytu mieszkaniowego po ostatnich dwóch podwyżkach stóp procentowych. Przy droższych kredytach w dół poszła też zdolność kredytowa – przeciętnie o około 100 tys. zł.
  Zamiana wskaźnika LIBOR na SARON - skarga w TSUE
  Zamiana wskaźnika LIBOR na SARON. Frankowiczka (kredytobiorczyni kredytu we frankach szwajcarskich) złożyła do TSUE skargę na rozporządzenie KE dotyczące zamiany w umowach o kredyt frankowy wskaźnika pozwalającego wyliczyć oprocentowanie z LIBOR-u na SARON - poinformowano 25 listopada 2021 r. na konferencji prasowej.
  Pory roku - daty
  Pory roku - kiedy wypadają w Polsce? Oto daty początkowe i końcowe pór roku. Można wyróżnić kalendarzowe, astronomiczne, meteorologiczne, termiczne i fenologiczne pory roku. Jak się różnią?
  Najem okazjonalny, instytucjonalny i tradycyjny a podwyżka czynszu
  Najem okazjonalny, instytucjonalny i tradycyjny a podwyżka czynszu. Okazjonalny najem będzie się cechował czynszową swobodą jeśli właściciel mieszkania zgłosi zawarcie umowy do urzędu skarbowego. Strony w ramach najmu okazjonalnego oraz instytucjonalnego, mogą swobodnie ustalać umowne zasady podwyższania czynszu. W wyjątkowych przypadkach, właściciel mieszkania może zostać oskarżony o czynszowy wyzysk w myśl art. 388 kodeksu cywilnego.
  Drzwi wejściowe do mieszkania - jakie wybrać?
  Drzwi wejściowe (frontowe) to wizytówka naszego domu i mieszkania. Powinny być nie tylko ładne i trwałe, ale również wyposażone w skuteczne rozwiązania przeciwwłamaniowe, by zapewnić domownikom bezpieczeństwo i chronić mienie przed kradzieżą. Na rynku są też dostępne zamki elektroniczne obsługiwane za pomocą smartfona. Wtedy aplikacja pokaże właścicielowi, czy np. dziecko zamknęło drzwi wychodząc do szkoły.
  Rośnie popyt na budynki i budowle z drewna. Czy CLT zmieni otaczający nas świat?
  Jak grzyby po deszczu, na całym świecie wyrastają kolejne drewniane osiedla, wieżowce, szkoły, mosty czy hale sportowe. Wiele z nich to swoiste dzieła sztuki architektonicznej. Cywilizacja wraca do naturalnego materiału łączącego tradycję z nowoczesną technologią. Nie jest to żadną fanaberią wąskiej grupy naukowców lub wizjonerów, ale dynamicznie rosnący sektor rynku, wspierany przez najważniejszych światowych decydentów i pozytywnie postrzegany społecznie.
  Obowiązkowe przeglądy techniczne budynków mieszkalnych – wymogi i zasady
  Obowiązkowe przeglądy techniczne budynków mieszkalnych. W przypadku budynków mieszkalnych, zachowanie odpowiednich standardów technicznych jest szczególnie ważne ze względu na ich stałe zasiedlenie przez ludzi. Stanem technicznym budynku najbardziej powinni być zainteresowani jego właściciele lub współwłaściciele. Mimo tego, obowiązujące przepisy zawierają pewne wytyczne związane z przeglądami budynków jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przyjrzeć się tym ważnym przepisom. Okazuje się, że mogą być one istotne nawet w kontekście ubezpieczeniowym.
  Czad - cichy zabójca. Jak uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla?
  Czad (tlenek węgla) - jak uchronić się przed zatruciem? Początek sezonu grzewczego oznacza również podwyższone ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Ten związek chemiczny potocznie nazywany czadem, co roku jest odpowiedzialny za kilkadziesiąt zgonów. Badanie SW Research na zlecenie Netatmo wykazało, że świadomość zagrożenia wynikającego z zatrucia czadem jest wśród Polaków powszechna, ale wciąż jest jeszcze sporo do zrobienia.
  Wynajem mieszkania dla pracownika – rynek pracy stymuluje rynek najmu mieszkań
  Wynajem mieszkania dla pracownika. Rosnący popyt na rynku pracy sprawia, że aby trafić w najważniejsze potrzeby potencjalnych kandydatów, firmy muszą zaoferować coś więcej niż biurko, przyzwoite wynagrodzenie i podstawowe benefity. Młodzi, wykwalifikowani specjaliści, ceniący sobie elastyczność i gotowi do przenoszenia się z miejsca na miejsce, wpływają na rozwój rynku najmu.