| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Eksmisja – wszystko co trzeba o niej wiedzieć

Eksmisja – wszystko co trzeba o niej wiedzieć

Z lokalu mogą zostać wyeksmitowane osoby, które samowolnie go zajęły lub, które w jakiś sposób utraciły prawo do tego lokalu. Eksmisja dzieli się na trzy etapy – etap wstępny, etap postępowania toczącego się przed organem orzekającym i etap egzekucyjny. Warto wiedzieć również kogo nie można eksmitować z lokalu nawet jeśli doszło do sytuacji wymienionych wcześniej.

Eksmisja, czyli konieczność opuszczenia lokalu i wydania go właścicielowi musi zostać przeprowadzona zgodnie z prawem. Istnieją przepisy, które ściśle określają kiedy właściciel ma prawo wnieść o eksmisję, kiedy nie można jej dokonać, a nawet na jakie etapy dzieli się proces eksmisji.

Kto może zostać eksmitowany z lokalu?

Eksmitowany może zostać jedynie ktoś, kto nie posiada tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Wobec tego z koniecznością opuszczenia lokalu może się liczyć osoba zajmująca go samowolnie lub taka, która utraciła prawo do danego lokalu – na przykład przez wypowiedzenie umowy najmu lub wygaśnięcie prawa lokatorskiego do mieszkania. Wyjątkowo może się zdarzyć, że o opuszczenie lokalu zostanie poproszona osoba nadal posiadająca tytuł prawny do tego lokalu. Jest to możliwe w sytuacji gdy budynek stanowi zagrożenie bezpieczeństwa lub gdy należy w nim przeprowadzić konieczne remonty. Jednak są to bardzo rzadkie sytuacje określone przez szczególne przepisy prawne.

Etapy przeprowadzania eksmisji

Eksmisja przeprowadzana jest w trzech etapach. Pierwszy z nich to wezwanie lokatora, który nie posiada tytułu prawnego do danego lokalu do jego dobrowolnego opuszczenia. Drugi, etap postępowania przed organem orzekającym, powództwo do sądu powszechnego. Zaś trzeci, tak zwany etap egzekucyjny, to przymusowe usunięcie lokatora z mieszkania po prawomocnym wyroku sądu powszechnego. W sytuacji gdy lokator nie chce dobrowolnie opuścić mieszkania, tylko prawomocny wyrok sądu daje możliwość usunięcia do z danego lokalu. Nie można jednak samowolnie usunąć lokatora, gdyż wówczas lokator ma prawo wystąpić z powództwem o przywrócenie utraconego posiadania – takie postępowanie toczy się wówczas również w sądzie powszechnym. Warto wiedzieć, że w każdej sprawie o eksmisję sąd ma obowiązek orzeczenia czy lokator ma prawo do lokalu socjalnego, czy go nie ma – każdy wyrok sądu musi zawierać rozstrzygnięcie w przedmiocie uprawnienia do lokalu socjalnego.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK