| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Zmiany w zakresie wykonywania eksmisji lokatorów

Zmiany w zakresie wykonywania eksmisji lokatorów

Zmiany w zakresie wykonywania eksmisji lokatorów z lokalu mieszkalnego wprowadza obowiązująca od 16 listopada 2011 roku ustawa z 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego.

Zmiany na korzyść podmiotów wynajmujących

W ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego zostały wprowadzone zmiany, które zostaną poniżej omówione. Zmiany wprowadzone w niniejszej ustawie mogą okazać się korzystne dla podmiotów wynajmujących, gdyż dotychczas podczas okresu zimowego nie można było wykonywać eksmisji.

Obecnie zasada ta uległa zmianie, gdyż od 16 listopada 2011 roku można przeprowadzić eksmisję od początku listopada do końca marca.

Jednakże możliwość wykonania eksmisji lokatorów z zajmowanych przez nich mieszkań wiąże się także z zapewnieniem im tymczasowych pomieszczeń. Na mocy obowiązującej ustawy w przypadku wykonywania przez komornika obowiązku opróżnienia lokalu, obowiązkiem gminy jest zapewnienie tymczasowego pomieszczenie albo noclegownię, schronisko lub inną placówkę zapewniającą miejsca noclegowe, chyba że pomieszczenie odpowiadające wymogom tymczasowego pomieszczenia wskazał wierzyciel lub dłużnik albo osoba trzecia.

Nadto obowiązkiem komornika jest wstrzymanie eksmisji do momentu wskazania dłużnikowi przez gminę tymczasowego pomieszczenia.

Zapewnienie tymczasowych pomieszczeń

W omawianej ustawie wyjaśniono pojęcie „tymczasowe pomieszczenie”. Prawo w sposób wyraźny precyzuje, że tymczasowym pomieszczeniem jest pomieszczenie nadające się do zamieszkania, posiadające dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem, oświetlenie naturalne i elektryczne, możliwość ogrzewania, niezawilgocone przegrody budowlane oraz zapewniające możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków, zapewniające co najmniej 5 mkw powierzchni mieszkalnej na jedną osobę i w miarę możności znajdujące się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, w której dotychczas zamieszkiwały osoby przekwaterowywane.

Zobacz serwis: Dom i działka

Należy także dodać, że prawo do zapewnienie tymczasowego pomieszczenia nie przysługuje tym lokatorom, których  powodem opróżnienia lokalu jest stosowanie przemocy w rodzinie lub wykraczanie w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, albo niewłaściwe zachowanie czyniące uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku albo gdy zajęcie lokalu nastąpiło bez tytułu prawnego. Należy z całą pewnością stwierdzić, że stanowisko ustawodawcy w tym zakresie zasługuje na aprobatę.

Zobacz serwis: Finanse

Podstawa Prawna:

ustawa z 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2011 r. nr 224, poz. 1342).

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK