| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Obowiązek wstrzymania egzekucji

Obowiązek wstrzymania egzekucji

Na podstawie zmian wprowadzonych w ustawie z 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego, od 16 listopada 2011 roku istnieje obowiązek wstrzymania egzekucji, jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać.

Wstrzymanie egzekucji

Na mocy ustawy z 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego – wstrzymanie egzekucji może trwać nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy.

Po upływie tego terminu na komorniku będzie spoczywał obowiązek w postaci usunięcia dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe wskazanej przez gminę właściwą ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.

Podczas wykonywania czynności związanej z usunięciem  dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, komornik zobowiązany jest powiadomić właściwą gminę o potrzebie zapewnienia dłużnikowi tymczasowego pomieszczenia.

Należy dodać, że komornik nie może dokonać czynności związanej ze wstrzymaniem egzekucji wówczas, gdy wierzyciel lub dłużnik albo osoba trzecia wskaże pomieszczenie odpowiadające wymogom tymczasowego pomieszczenia.

Natomiast jeśli dłużnikowi nie przysługuje prawo do tymczasowego pomieszczenia, komornik może dokonać usunięcia  dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, wskazanej na wniosek komornika przez gminę właściwą ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.

Zobacz serwis:Nieruchomości za granicą

Komu nie przysługuje prawo do tymczasowego pomieszkania?

Prawo do tymczasowego pomieszczenia nie przysługuje dłużnikowi, jeżeli na mocy orzeczenia nakazano dokonać opróżnienia z powodu stosowania przemocy w rodzinie lub z powodu rażącego lub uporczywego wykraczania przeciwko porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania czyniącego uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, albo że dłużnik dokonał zajęcia opróżnionego lokalu bez tytułu prawnego.

Nadto prawo do tymczasowego pomieszczenia nie przysługuje dłużnikowi, który został zobowiązany do opróżnienia lokalu zajmowanego na mocy umowy najmu okazjonalnego, której zawarcie zostało zgłoszone oraz na podstawie zobowiązania go do dokonania opróżnienia tymczasowego pomieszczenia.

Podstawa Prawna:

Ustawa z 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2011 r. nr 224, poz. 1342).

Zobacz także serwis: Prawo budowlane

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 16 listopada 2011 roku istnieje obowiązek wstrzymania egzekucji, jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać.
Od 16 listopada 2011 roku istnieje obowiązek wstrzymania egzekucji, jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK