| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Najem zwrotny dla przedsiębiorców

Najem zwrotny dla przedsiębiorców

Instytucja najmu zwrotnego jest obecnie dogodnym rozwiązaniem, które dla kupującego może stanowić pewnego rodzaju narzędzie inwestycyjne, natomiast dla sprzedającego jedną z form zadłużania się w celu sfinansowania planów rozwojowych.

Przedsiębiorcy, którzy otrzymują środki na nowe inwestycje nie muszą zaciągać kredytu. Korzystają oni coraz częściej z instytucji tzw. najmu zwrotnego. Najem zwrotny polega na tym, że właściciel nieruchomości sprzedaje ją na rzecz innej firmy, z którą następnie zawiera umowę najmu.

Najem zwrotny wykorzystywany jest przede wszystkim na rynku nieruchomości.

Takie rozwiązanie stosują deweloperzy, którzy po wybudowaniu i odsprzedaniu budynku – wynajmują jego część od nowego właściciela. Najem zwrotny to sposób na rozwój przedsiębiorstwa bez zaciągania kredytu. Dzięki temu nabywca uzyskuje regularny przychód, a zbywca zachowuje prawo do korzystania z firmy.

Tak, najem zwrotny jest korzystny przede wszystkim dla kupującego budynek. Dzięki temu kupujący zapewnia sobie regularny przychód na długi okres. Natomiast inwestor może uzyskać własność rzeczy o istotnej wartości, a przy tym jednocześnie zapewnia sobie długoterminowy wynajem powierzchni przez pewnego kontrahenta.

Zobacz również serwis: Najem

Nabywca w chwili podpisania umowy jest w stanie określić przychód z najmu. Możliwość określenia przychodów najmu ułatwić może uzyskanie środków finansowych na dokonanie zakupu. Natomiast w przypadku, kiedy zaciągnięto kredyt w celu kupna nieruchomości, dochód z tytułu najmu pozwoli zazwyczaj na jego spłatę. Kupujący czerpie znaczne korzyści, ponieważ ma możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »