| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Zakończenie najmu

Zakończenie najmu

Każdy stosunek zobowiązaniowy (także umowa najmu) po pewnym czasie może ulec zakończeniu. Istnieje kilka sposobów zakończenia umowy najmu, zaczynając od tych najmniej spornych, kończąc na wizycie w sądzie.

Najmniej spornym i jednocześnie najbardziej pożądanym sposobem zakończenia najmu jest zgodne porozumienie stron rozwiązujące umowę najmu. Następuje ono w wyniku złożenia dwóch zgodnych oświadczenia woli, najlepiej w formie pisemnej. Oznacza to, że strony w drodze pisemnej umowy (chociaż dozwolona jest również forma ustna) decydują się na rozwiązanie stosunku najmu z konkretną datą. Dzieje się tak, gdy jedna strona decyduje się na rozwiązanie umowy, druga nie wnosi w tym zakresie żadnych zastrzeżeń i zgadza się na zakończenie najmu. Jest to najprostszy sposób rozwiązania umowy najmu, często jednak w praktyce niemożliwy do osiągnięcia.

Inne sposoby zakończenia umowy najmu, to:

  • - nadejście terminu końcowego na jaki umowa była zawarta, dotyczy to umów zawieranych na czas oznaczony;
  • - wypowiedzenie umowy przez każdą ze stron z zachowaniem terminów umownych, a w przypadku ich braku terminów ustawowych;
  • - wypowiedzenie umowy przez jedną ze stron bez zachowania ustawowych terminów wypowiedzenia czyli ze skutkiem natychmiastowym (tj. po dojściu zawiadomienia do adresata), możliwe jest ono jednak tylko w przypadku rażącego naruszenie podstawowych obowiązków przez jedną ze stron umowy (rzecz znajdująca się w najmie posiada wady, które nie pozwalają na jej prawidłowe używania; najemca używa rzecz w sposób sprzeczny z jej przeznaczeniem)

Upływ czasu na jaki umowa była zawarta lub wypowiedzenie nie spowoduje zakończenia najmu, jeżeli strony przedłużą go w drodze kolejnej umowy. Uzupełnieniem takiego działania stron jest unormowanie kodeksowe, które w razie wątpliwości nakazuje uznać, że najem w takim wypadku został przedłużony na czas nieoznaczony, jeżeli najemca nadal używa rzeczy za zgodą wynajmującego.

„X” wynajął od „Y” na 2 lata maszyny budowlane po upływie tego czasu, wynajmujący „Y” nie sprzeciwił się dalszemu trwaniu umowy najmu i nie zgłosił się po swoją własność, wówczas najem zostaje przedłużony na czas nieoznaczony, a „X” nadal może korzystać z wynajętych maszyn budowlanych.

Po zakończeniu najmu, najemca (oraz inne osoby np. podnajmujący) obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie nie pogorszonym, jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania. Podstawą do ustalenia stopnia zużycia danej rzeczy powinien być protokół sporządzony, w momencie brania rzeczy w najem, który określałby jej dokładny stan na dzień rozpoczęcia najmu. Brak takiego protokołu jest poważną przeszkodą w ustaleniu stanu danej rzeczy w momencie zakończenia najmu, szczególnie dla osoby najemcy, ponieważ prawo ustanawia tu zasadę w myśl, której domniemywa się, że rzecz była wydana najemcy w stanie dobrym i przydatnym do umówionego użytku. Taka regulacja chroni interesy osoby wynajmującej, przerzucając ciężar udowodnienia rzeczywistego stanu danej rzeczy na osobę najemcy; czego najlepszym dowodem byłby protokół. Oznacza to, że najemca w ewentualnym sporze będzie musiał udowodnić, to że w chwili brania rzeczy w najem była już np. zaawansowana wiekowo i w złym stanie technicznym.

Podstawa prawna: Tytuł XVII. DZIAŁ I. kodeksu cywilnego

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK