| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Opodatkowanie najmu

Opodatkowanie najmu

Strony zawierając umowę najmu muszą być świadome tego, że ciąży na nich obowiązek zapłaty określonych podatków. Do podatków tych należą podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek od towarów i usług (VAT), a w stosunku do nieruchomości także podatek od nieruchomości.

Strony zawierając umowę najmu muszą być świadome tego, że ciąży na nich obowiązek zapłaty określonych podatków. Do podatków tych należą podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek od towarów i usług (VAT), a w stosunku do nieruchomości także podatek od nieruchomości.

Jeśli strony nie będą wykonywały ciążącego na nich obowiązku podatkowego mogą narazić się na zastosowanie w stosunku do nich restrykcyjnych stawek podatkowych przez organy podatkowe.

Zaczynając od podatku dochodowego od osób fizycznych trzeba stwierdzić, że podatek ten dotyczy wynajmującego ponieważ to on będzie otrzymywał przychody z wynajmu danej rzeczy (mieszkania). Konkretnie przychód ten jest równy kwocie czynszu jaką wynajmujący otrzymuje od najemcy. Przychodu dla wynajmującego nie będą stanowiły kwoty opłat (za wodę , energię elektryczną, gaz) jakie najemca uiszcza wynajmującego. Dodatkowo wynajmujący opodatkowany w formie skali podatkowej może odliczyć koszty uzyskania przychodu związane ze stosunkiem najmu (np. koszt remontu wynajmowanego mieszkania).

Wynajmujący może dokonać wyboru najbardziej dla niego opłacalnej formy opodatkowania najmu. Prawo przewiduje następujące możliwości opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych umów najmu:
1) według:
• skali podatkowej, gdzie wysokość podatku uzależniona jest od osiągniętego dochodu. Ponieważ w 2009 r. stawki podatkowe wynoszą:
- 18%, jeżeli dochód nie przekracza 85.528 zł,
- 32%, jeżeli dochód jest wyższy od 85.528 zł,
2) w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki:
• 20%,
• 8,5% - do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro (na rok 2009 będzie to kwota 13 510 zł) od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% od przychodu

Przy czym opodatkowanie w formie skali podatkowej jest formą podstawową i nie wymaga od podatnika składania żadnych dodatkowych wniosków. Natomiast opodatkowanie w formie ryczałtu uzależnione jest od złożenia właściwemu miejscowo naczelnikowi urzędu skarbowego stosownego oświadczenia mówiącego, o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu. Oświadczenie to składa się w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, w przypadku osób, które kontynuują najem, a w przypadku osób rozpoczynających najem do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia najmu, ale nie później niż w dniu osiągnięcia pierwszego przychodu.

Należy mieć na uwadze to, że złożenie oświadczenia po upływie powyższych terminów, skutkuje koniecznością opodatkowania dochodów z najmu według skali podatkowej. Decydując się na ryczałt podatnik musi stosować tą metodę przez cały rok i w trakcie roku podatkowego nie może on przejść na opodatkowanie według skali podatkowej.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK