| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Rozliczenia po zakończeniu najmu

Rozliczenia po zakończeniu najmu

Po zakończeniu stosunku najmu obie strony umowy, czyli wynajmujący i najemca zobowiązaniu są do stosownych wzajemnych rozliczeń. Dopiero odpowiednie rozliczenia prowadzą do tego, że dana umowa najmu ulega całkowitemu rozwiązaniu i żadna ze stron nie jest narażona na jakiekolwiek roszczenia. Często jednak zdarza się, że strony nie potrafią dojść do porozumienia w kwestii rozliczeń dotyczących umowy najmu.

Na wstępie należy zauważyć, że w znacznej mierze wszelkie niejasności w zakresie rozliczeń między najemcą i wynajmującym powinna rozwiewać sama umowa najmu (bądź zawierane do niej aneksy). Dokładnie i skrupulatnie sporządzona umowa najmu powinna w pełni uchronić strony stosunku najmu przed wszelkimi niedomówieniami i nieścisłościami, które towarzyszą przy wzajemnych rozliczeniach. Często dopiero zakończenie umowy najmu pokazuje, jak wielką rolę odgrywa prawidłowo sporządzona umowa. 

Wynajmujący po zakończeniu umowy najmu chce otrzymać swój lokal w niezmienionym stanie. Podkreślić należy, że jest to jego główne uprawnienie, które powinno być bezwzględnie spełnione. To oznacza, że będzie on mógł żądać od najemcy aby dokonał on w nim pewnych remontów polegającym np. na odmalowaniu ścian. Zgodnie jednak z regulacjami prawnymi wynajmujący nie może żądać napraw, które wynikają z normalnego procesu zużywania się rzeczy. Jako przykład można podać tu meble, sprzęt RTV i AGD z których korzystał najemca. Jednak wynajmujący będzie mógł dochodzić napraw powyższych rzeczy (sprzętu RTV AGD, mebli), w przypadku gdy zły stan techniczny tych urządzeń będzie wynikał z ich niewłaściwego używania przez najemcę. Dane uszkodzenia lub zniszczenia w wyposażeniu mieszkania muszą wynikać z ich nieprawidłowego używania.

Z kolei najemca również może żądać od wynajmującego zwrotu kosztów, co do których nie był zobowiązany. Dotyczy to np. remontów instalacji elektrycznej, wymiany okien. Są to tak zwane nakłady konieczne, które poniósł najemca w celu doprowadzenia lokalu do normalnego stanu. Do zwrotu tych kosztów najemcy, bezsprzecznie zobowiązany jest wynajmujący. Na podobnych zasadach najemca może żądać zwrotu ulepszeń jakich dokonał w najmowanym lokalu. Dokonane ulepszenia wynajmujący może zatrzymać i zwrócić najemcy koszty ich instalacji, może on również zażądać aby najemca przywrócił stan poprzedni i dane urządzenia (stanowiące ulepszenie) zabrał ze sobą. Kwestia dotycząca ulepszeń o znacznej wartości powinna być dokładnie sprecyzowana w umowie albo w aneksie do umowy, w którym strony uzgodnią, jak będzie wyglądała sprawa ulepszeń po zakończeniu najmu. Ponieważ może dojść do sytuacji, w której najemca poniósł znaczące koszty ulepszenia wynajmowanego lokalu (np. remont łazienki, położenie parkietu), a po rozwiązaniu umowy wynajmujący oświadcza, że nie zwróci najemcy kosztów remontu i nie chce zatrzymać tych ulepszeń w zamian tego żąda aby został przywrócony stan poprzedni.

Dobrą podstawą do dokonania rozliczeń między stronami jest protokół zdawczo-odbiorczy sporządzony w momencie rozpoczęcia najmu. Zawarte w nim opisy urządzeń, ich stan techniczny obrazuje to, na ile dane przedmioty zostały zużyte. Co w znacznym stopniu pozwala na ocenienie, tego czy jest to normalne zużycie, czy też będące efektem nieprawidłowego używania. 

Podstawa prawna: art. 675, 676 kodeksu cywilnego

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK