| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Jak bezpiecznie kupić nowe mieszkanie?

Jak bezpiecznie kupić nowe mieszkanie?

Zwiększenie limitów w programie MdM wpłynęło pozytywnie na sprzedaż nieruchomości. Poszukujący nowego mieszkania mają teraz większy wybór, ponieważ więcej lokali kwalifikuje się do programu. Ale jak kupować bezpiecznie? Zacząć od prześwietlenia dewelopera i jego oferty.

3. Wybierz rachunek powierniczy

Wracamy do finansowania inwestycji. Kiedy deweloper buduje za swoje, to znaczy, że jest pewny realizacji i ryzyko – dobrze wykalkulowane, czyli żadne – bierze na siebie. Również inwestycji finansowanej z kredytu bankowego można być pewnym, ponieważ bank prześwietlił już firmę i za nic nie wszedłby w niepewny interes.

- Inwestycja jest w całości finansowane z bankowego kredytu. To oznacza, że zostaliśmy pozytywnie zweryfikowani przez instytucję, która na ryzyko sobie nie pozwala. Potwierdza to naszą wiarygodność i solidność – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży i marketingu osiedla Alpha.

Poczucie bezpieczeństwa zapewni nam rachunek powierniczy, który oferuje deweloper.
W takim przypadku pieniądze za mieszkanie wpłacane są na rachunek, który pozostaje pod kontrolą banku. Bank przekaże pieniądze deweloperowi, ale dopiero wtedy, gdy zakończone zostaną pewne etapy inwestycji. Deweloper będący pod kontrolą banku nigdy nie upadł.

4. Zastanów się, co jeszcze mógłbyś zyskać?

Zastanówmy się, co jeszcze możemy zyskać. Rządowy program Mieszkanie dla Młodych umożliwia atrakcyjne dofinansowanie przy zakupie pierwszego mieszkania – średnio 28 tys. zł w 2014 r. Tą kwotą można sfinansować wymagany wkład własny, czyli 10% wartości mieszkania. Nie trzeba więc zaciągać kredytu czy pozbywać się oszczędności. Bywa, że MdM ma dodatkowe zalety.

- Na osiedlu Alpha w ramach programu oferujemy bezpłatne wykończenie mieszkania – mówi Teresa Witkowska. - Wykończenie lokalu o powierzchni 50 mkw. - koszt materiałów i robót – to ok. 28 tys. zł. Można więc zaoszczędzić ok. 56 tys. zł, a w dodatku czas
 i nerwy, bo wprowadzimy się już od gotowego mieszkania.

Wartością dodaną będą przestrzenie wspólne na osiedlu. Przed zakupem warto sprawdzić, jak wyglądają drogi i chodniki, zieleń, place zabaw i inna mała architektura, czy w pobliżu znajdują się sklepy, przedszkola itp. Osiedle Alpha Park zapewnia jeszcze więcej: ekologiczne rozwiązania, które przełożą się na wymierne korzyści ekonomiczne. Zastosowane tu zostaną m.in. panele słoneczne, z których energia posłuży do zasilania lamp ulicznych, a zieleń na osiedlu będzie nawadniana wodą deszczową. To pozwoli zaoszczędzić nawet 30% na kosztach energii.

5. Tego unikaj!

  • Czy sprzedający jest właścicielem nieruchomości? W przypadku nowych mieszkań nie powinno być wątpliwości. Gorzej, gdy kupujemy lokal z rynku wtórnego.
    W takim przypadku należy sprawdzić w księdze wieczystej, kto jest właścicielem nieruchomości i czy nie jest ona obciążona długami (można to zrobić na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: ekw.ms.gov.pl).
  • Budowa rozpoczęta przed 29 kwietnia 2012 r., czyli przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej, która chroni prawa kupujących mieszkania. Deweloper nie podlega wówczas nowemu prawu i wolno mu więcej – nawet gdy buduje nowe etapy, ale inwestycji rozpoczętej przed wdrożeniem ustawy. Jeśli nie oferuje rachunku powierniczego, a budowę finansuje z pieniędzy klientów, trzeba uważać. Bywa, że tacy deweloperzy bankrutują, a odzyskanie pieniędzy okazuje się trudne.

Źródło: Materiały prasowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »