| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Negocjacje z deweloperem - kiedy warto negocjować cenę mieszkania?

Negocjacje z deweloperem - kiedy warto negocjować cenę mieszkania?

Negocjacje z deweloperem - jak je prowadzić? Jakich argumentów używać podczas negocjacji z deweloperem? Jak kupić mieszkanie taniej niż oferuje deweloper? Zobacz poradnik

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

W dobrej sytuacji jest również klient, który chce kupić mieszkanie w ukończonej inwestycji, w której sprzedanych zostało tylko 50 proc. lokali. W tym przypadku najprawdopodobniej deweloper zbyt optymistycznie oszacował popyt rynkowy lub inwestycja z jakichś innych powodów nie cieszy się odpowiednim zainteresowaniem klientów – zauważa Filip Jurczak z portalu TargiMieszkaniowe.net. Może być to podstawą to rozpoczęcia skutecznych negocjacji cenowych.

Niższą cenę mieszkania łatwiej wynegocjować również w przypadku mieszkań gorzej usytuowanych w budynku. Najmniej chętnych znajdują zwykle lokale położone na parterze. Najczęściej cena wyjściowa lokali z tej grupy jest obniżona w porównaniu do mieszkań zlokalizowanych na wyższych kondygnacjach. Nie oznacza to jednak, że klient nie jest w stanie uzyskać jeszcze dodatkowego rabatu.

Przeczytaj też: Dlaczego mieszkania nie należy kupować pochopnie?

Istotna jest również ekspozycja mieszkania względem stron świata. Najbardziej atrakcyjne cenowo są lokale o ekspozycji zachodniej i południowej. W przypadku pozostałych mieszkań klient może użyć na etapie negocjacji argumentu niewystarczającego doświetlenia lokalu. W kontekście ekspozycji mieszkania, bardzo ważny jest również aspekt uciążliwego sąsiedztwa. Jeżeli okna mieszkania skierowane są w stronę generującego hałas zakładu przemysłowego lub ruchliwej drogi to istnieje znacznie większa szansa, że klient skutecznie przekona dewelopera do swoich racji.

Oprócz kwestii związanych z położeniem lokalu w budynku, szczególnie ważna z punktu widzenia dewelopera jest także forma zapłaty. Klienci, którzy są w stanie zapłacić za mieszkanie gotówką mają zdecydowaną przewagę. Dzięki temu deweloper uzyskuje pewność, że klient jest faktycznie zdolny do kupna mieszkania. W lepszej sytuacji są również klienci, którzy wpłacają znaczną część pieniędzy, posiłkując się kredytem tylko w niewielkim stopniu.

Przeczytaj też: Formalności: Zakup mieszkania na kredyt

O efektywności negocjacji stanowić będzie właściwe przygotowanie klienta, skrupulatna analiza rynku i wypunktowanie wszystkich wad mieszkania lub inwestycji, które mogą następnie stanowić podstawę do zastosowania rabatu.

Źródło: Materiały prasowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »