| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Dlaczego mieszkania nie należy kupować pochopnie?

Dlaczego mieszkania nie należy kupować pochopnie?

Zakup mieszkania to decyzja na całe życie, dlatego też dokonując tak ważnego wyboru, powinniśmy rozważyć wszystkie za i przeciw. Przyjrzyj się okolicy, myśl rozwojowo, pomyśl o dzieciach. Zobacz poradnik.


  1. Przyjrzyj się okolicy

Plan zagospodarowania przestrzennego powinien być podstawowym dokumentem, z którym zapoznają się kupujący nieruchomość. Na lokalizację trzeba patrzeć nie tylko z perspektywy dnia dzisiejszego, ale i wybiegając w przyszłość. Chodzi o to, by zobaczyć, czy lokalizacja z biegiem czasu będzie zyskiwać czy tracić na atrakcyjności. Jeśli w okolicy planowana jest linia metra – to dobrze. Ale gdy gmina ma w planie zbudowanie niedaleko wysypiska śmieci – to już nie jest dobra wiadomość. Oprócz wnikliwej analizy planu zagospodarowania przestrzennego warto także poszperać w internecie i podpytać mieszkańców, oni powinni wiedzieć, co w trawie piszczy.

  1. Odsiej ziarno od plew

Przyglądając się mieszkaniu powinno się podzielić jego cechy na te, które można zmienić i na te stałe. Chodzi o to, że nieciekawy kolor ścian można przemalować (ba, w wielu przypadkach można nawet ściany wyburzyć i zmienić układ pomieszczeń), a kuchnię czy łazienkę przerobić. Ale już na trajektorię lądowania samolotów na pobliskim lotnisku wpływu nie mamy. Podobnie jak nie pozbędziemy się położonego w sąsiedztwie stadionu sportowego czy ramp dla dostaw do hipermarketu, pod który TIR-y podjeżdżają każdego dnia o 5 rano.

  1. Myśl rozwojowo

Młodzi ludzie często nie mają wielu mebli i rzeczy. Wydaje im się więc, że zmieszczą się na relatywnie niewielkiej powierzchni, a piwnica czy komórka lokatorska nie są im wcale potrzebne. Ale z każdym rokiem ilość posiadanych przedmiotów rośnie, a miejsca nie przybywa. Planując wielkość mieszkania warto pamiętać o tym niezbędnym buforze, który przyda się za jakiś czas.

  1. Pomyśl o dzieciach

Osoby z dziećmi powinny brać pod uwagę nie tylko na to, jakie potrzeby ma potomstwo dziś, ale i to, jak sytuacja wyglądać będzie za kilka lat. Nawet mając małe dzieci warto zwrócić uwagę na bliskość i jakość szkół ponadpodstawowych. Analizując lokalizację mieszkania i szkoły, trzeba dokładnie przyjrzeć się trasie przejazdu dojazdu dom-przedszkole/szkoła-praca, bo to najczęściej stosowane rozwiązanie.

  1. Wyceń swój czas

Cena mieszkania spada wraz z oddalaniem się od centrum – z pewnymi wyjątkami taka zasada obowiązuje w zdecydowanej większości miast w Polsce. Dojazd do pracy to nie tylko koszt zatankowania samochodu, ale i czas, który trzeba poświęcić. Nie sposób co do złotówki powiedzieć, ile warta jest godzina lub dwie spędzone w korkach, ale warto o tym pamiętać decydując się na zakup nieruchomości pod miastem.

  1. Kalkuluj

Choć intuicja czy emocje mogą być wskazówką przy podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie mieszkania, to analiza wybranych ofert powinna być przeprowadzona jak najbardziej wnikliwie, na chłodno, a najlepiej kilka razy. Często zakup mieszkania jest wspierany zaciągnięciem długoterminowego kredytu hipotecznego, tu nie ma miejsca na błędy. Przydać może się notatnik, w którym wypiszemy sobie wady i zalety poszczególnych mieszkań oraz wsparcie osoby trzeciej, która chłodnym okiem oceni nasze decyzje.

Zobacz także: Kiedy najlepiej kupować pierwsze mieszkanie?

Zobacz także:  Zakup mieszkania: w Warszawie, czy pod Warszawą?

Zobacz także:  Jak przygotować się do zakupu mieszkania – Poradnik

Marcin Krasoń, Home Broker

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »