Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pandemia COVID-19 utrudnia obrót nieruchomościami?

Agata Stradomska
Menedżer agencji nieruchomości
Białe Lwy - Nieruchomości
Agencja nieruchomości
Jak pandemia COVID-19 utrudnia obrót nieruchomościami?
Jak pandemia COVID-19 utrudnia obrót nieruchomościami?
Obrót nieruchomościami a COVID-19. Już minęło ponad półtora roku jak doświadczamy skutków pandemii COVID-19, która, nie da się ukryć, mocno odcisnęła się na wielu aspektach związanych z życiem codziennym, pracą i biznesem, Nie bez znaczenia pozostaje wpływ epidemii na obrót nieruchomościami, w szczególności związany z wydłużeniem się wielu procedur w czasie i trudnością w zrealizowaniu prostych wcześniej czynności.

Zakup i sprzedaż nieruchomości w czasie COVID-19 - przewidywanie nieprzewidzianych sytuacji

Chociaż boom na rynku nieruchomości widać nawet bez lupy, i wiele osób chętnie chce nabyć mieszkanie, dom czy działkę, to z drugiej strony pojawiło się wiele nowych sytuacji, które należy przewidzieć, aby nie popaść w kłopoty. Zakup i sprzedaż nieruchomości to czynności, w których obracamy majątkiem znacznej wartości, a dodatkowo często powiązana jest z innymi zdarzeniami i przedsięwzięciami życiowymi. Pojawiające się trudności w trakcie jednej transakcji wpływają na cały proces, który niczym kostki domina ustawione w rzędzie, może się posypać…

Oglądanie nieruchomości

Jednym z elementów prewencji zdrowotnej podczas Covid-19 jest ograniczanie kontaktów interpersonalnych, zachowywanie dystansu, noszenie maseczek i dezynfekcja rąk. I te wszystkie elementy mogą być zachowane w czasie oglądania nieruchomości na sprzedaż. Dokładne oglądanie zdjęć i wirtualnych spacerów, zadawanie pytań telefonicznie, aby wyeliminować już na tym etapie nieruchomości, które nie spełniają oczekiwań i z drugiej strony wypytywanie potencjalnych kupców o ich preferencje, aby uniknąć zbędnych wizyt - są jak najbardziej na porządku dziennym. Także unikanie oględzin całymi rodzinami, ograniczając się tylko do osób decyzyjnych i ewentualnych fachowców, których opinia jest niezbędna poprawia bezpieczeństwo wszystkich uczestników takiego spotkania.

Kompletowanie dokumentów

Przed pandemią wiele dokumentów mogło być dostępnych od ręki… a teraz też tak może być, ale trzeba wcześniej się zapisać na wizytę w urzędzie. W zależności od urzędu i jego wydziału dogodne terminy mogą być odległe, więc warto wcześniej sprawdzić jak to wygląda w danym przypadku. Niestety, co urząd to inne procedury, które dodatkowo w zależności od sytuacji epidemicznej mogą ulec zmianie. Na szczęście wiele dokumentów możemy uzyskać elektronicznie lub korespondencyjnie. W tym przypadku należy przewidzieć czas na ich wydanie i wysyłkę, który w obecnych czasach może być dłuższy.

Przed pandemią zazwyczaj zaświadczenie “że lokal jest ewidencyjnie wolny” pobierało się na ostatnią chwilę. Teraz może nie być to realne, z uwagi np. na brak dostępnych terminów wizyt w urzędzie.

Niestety, w niektórych miejscach czas wydawania dokumentów znacząco się wydłużył, co jest związane z absencją personelu i brakiem możliwości efektywnej pracy zdalnej urzędników. Pierwsze tygodnie pandemii i narodowa kwarantanna w zasadzie włączyły pracę w wielu miejscach, a zaległości jakie wtedy narosły do dziś nie zostały rozładowane.

Księgi wieczyste

Artykuł 5. Ustawy o księgach wieczystych i hipotece mówi, że: “W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe (rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych).”

To bardzo dobre zabezpieczenie dla kupujących nieruchomość, w których interesie jest zakup w oparciu o aktualną treść księgi wieczystej. Jednak sytuacja w wielu sądach wieczystoksięgowych w dzisiejszych czasach jest dramatyczna i na wpis się czeka nawet około roku od złożenia wniosku. W tej sytuacji w części przypadków nie ma możliwości czekania na zmiany wprowadzone przez sąd, i strony decydują się na szybszą transakcję, ale bez korzystania z prawa rękojmi. Nie zawsze też można tak zrobić. Na przykład, gdy mamy ustanowienie odrębnej własności lokalu - np. po zakupie od dewelopera czy przekształceniu spółdzielczego prawa - taka transakcja musi czekać na założenie księgi lokalu. Jeśl ktoś nie przewidział takiego obrotu sprawy, może znaleźć się w dużych kłopotach.

Kredyt bankowy

Procedury rozpatrywania wniosków kredytowych także uległy wydłużeniu i to nawet dwukrotnie w stosunku do czasów sprzed pandemii. Banki także zaostrzyły swoje procedury w przyznawaniu kredytów, a wiele branż znalazło się na cenzurowanej liście. Osoby związane zawodowo z tymi branżami mogą mieć trudności z zakupem na kredyt. Z uwagi na długość procesu analizy kredytowej, w tak zwanym “międzyczasie” coś może się wydarzyć, dlatego sprzedawanie nieruchomości osobom, które mają konieczność uzyskania kredytu - wiąże się dziś z podwyższonym ryzykiem, w stosunku do czasów sprzed pandemii. W takim przypadku zawarcie umowy przedwstępnej powinno być poprzedzone dogłębną analizą zdolności kredytowej i to nie w jednym, a w kilku bankach, aby nie narażać się na zbędne ryzyko po każdej ze stron.

Spotkanie u notariusza

Do kancelarii, tak jak do innych miejsc użyteczności publicznej, należy przychodzić w maseczce. Notariusze często ograniczają liczbę osób postronnych biorących udział w czynności, dla poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników.

Warto też, aby termin został zarezerwowany z wyprzedzeniem, aby właśnie można było bez problemów zorganizować wszystkie niezbędne dokumenty. 

Przyjazdy i kwarantanny

Jeśli któraś ze stron transakcji będzie wcześniej udawać się w podróż, lub mieszka na stałe w innym kraju z którego przyjedzie, warto wziąć pod uwagę, że sytuacja może ulec zmianie. Dany kraj może zostać objęty restrykcjami przyjazdu związanymi z kwarantanną albo nawet z ograniczeniami co do wjazdu. To może wiązać się z koniecznością przesunięcia transakcji w czasie. Dlatego warto, aby osoby spoza Polski pomyślały o ustanowieniu pełnomocnika, który w takiej sytuacji będzie mógł zastąpić nieobecną osobę przy umowie sprzedaży. Okazuje się też, że udzielenie pełnomocnictwa do sprzedaży nieruchomości, jeśli mieszka się na stałe za granicą, też nie jest proste i szybkie. Z uwagi na ograniczenie kontaktów związane z Covid-19 w wielu urzędach i obowiązuje korespondencyjny tryb rozpatrywania spraw i np. nadanie klauzuli Apostille dokumentowi może trwać nawet kilka tygodni włączając w to czas wysyłki korespondencji.

Jak można zapobiec komplikacjom w obrocie nieruchomościami związanymi z pandemią COVID-19?

Niestety, transakcja w obrocie nieruchomościami często wymaga czasu od decyzji do finalizacji. Ten czas jest związany z pozyskaniem aktualnych dokumentów, zakończeniem pewnych spraw, zorganizowaniem środków, zaciągnięciem kredytu, wyprowadzką itp. Aby uniknąć komplikacji, ten czas powinien być z jednej strony jak najkrótszy, ale z drugiej powinien uwzględniać nieprzewidziane okoliczności, które się pojawią, aby nie miały negatywnego wpływu na inne zdarzenia. Po prostu trzeba być bardziej elastycznym i przewidującym.
Kupujący powinni wcześniej porozmawiać z zaufanym doradcą kredytowym, który rzetelnie i kompleksowo oceni sytuację, a także wskaże na ewentualne ryzyka, jakie mogą się pojawić.
Sprzedający mogą dokładnie zweryfikować nieruchomość od strony prawnej w zakresie przygotowania do sprzedaży i ustalić listę koniecznych do pozyskania dokumentów, a także wystąpić zawczasu o te, które nie muszą mieć bieżącej daty do sprzedaży.
W ocenie przygotowania nieruchomości do sprzedaży pomóc może prawnik lub pośrednik nieruchomości, który dodatkowo przeprowadzi przez cały proces z wyszukiwaniem kupca włącznie. Z usług fachowców warto korzystać szczególnie teraz, w czasach pandemii COVID-19. Dzięki temu transakcja przebiegnie bezpieczniej, sprawniej, szybciej i z mniejszym stresem.

Agata Stradomska, menedżer agencji nieruchomości

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Czas pracy 2022
Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  GUS: Budownictwo mieszkaniowe w kwietniu 2022 w trendzie spadkowym
  GUS: Budownictwo mieszkaniowe w kwietniu 2022 - publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w kwietniu oraz czterech pierwszych miesiącach bieżącego roku okazała się w pełni zgodna z oczekiwaniami. A te jak wiadomo nie są już od dłuższego czasu optymistyczne, a raczej zdecydowanie nastawione na spadek dynamiki inwestycji mieszkaniowych.
  Prawo zatrzymania problemem dla frankowiczów?
  Prawo zatrzymania - krajowe banki w ramach „frankowych” sporów coraz częściej powołują się na tak zwane prawo zatrzymania. O co dokładnie chodzi?
  Frankowicze w sądach: W I kwartale br. do sądów wpłynęło ponad 20 proc. więcej spraw niż rok wcześniej
  Frankowicze w sądach: Jak wynika z danych ponad 40 sądów okręgowych, w I kwartale br. wpłynęło do nich łącznie prawie 16 tys. nowych spraw frankowych. To o przeszło 21% więcej niż dokładnie rok wcześniej.
  Światowy Dzień Pszczół
  Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii, obchodzony jest 20 maja. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.
  Natura 2000 - ma już prawie 1 tys. obszarów
  Natura 2000 to już 20 proc. powierzchni Polski. Wkrótce pojawią się nowe, a niektóre z istniejących zostaną powiększone.
  Nieruchomości zabytkowe cieszą się zainteresowaniem inwestorów
  Zakup nieruchomości zabytkowej to nie lada wyzwanie dla inwestorów. Wszelkie działania przy obiekcie muszą odbywać się pod ścisłą kontrolą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a ich restauracja może się okazać finansową studnią bez dna. Inwestujący w tego typu obiekty mogą jednak skorzystać z pewnych przywilejów, a atrakcyjność zabytkowych budynków zawsze rodzi zainteresowanie i popyt. Co na temat inwestowania w zabytki twierdzą eksperci?
  Reklama na budynku wspólnoty mieszkaniowej - jakie są przepisy?
  Umieszczenie reklamy na części wspólnej nieruchomości, nawet przez właściciela lokalu znajdującego się w budynku, nie jest sprawą dowolną.
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej od 1 lipca 2022
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w przewidywanym terminie, czyli 1 lipca 2022 roku. Rząd nie zajmie się projektem ustawy mającej przesunąć termin wejście życie nowej ustawy deweloperskiej, wprowadzającej m. in. Fundusz Gwarancyjny.
  Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego – dla kogo, limity cen mieszkań
  Wyższe limity kwalifikujące do wsparcia i szerszy dostęp do pieniędzy wypłacanych przy narodzinach kolejnych dzieci – takie zmiany w programie kredytów bez wkładu własnego zapowiedział rząd i to jeszcze zanim program wszedł w życie.
  Forum Rynku Nieruchomości 2022
  Forum Rynku Nieruchomości 2022 w Sopocie odbędzie się pod pod tytułem "Jeszcze na fali czy już dryfujemy? Branża nieruchomości wobec nieustających wyzwań".
  Jakie problemy Polacy spotykają we wspólnotach mieszkaniowych? Wyniki są dość zaskakujące
  Problemy we wspólnotach mieszkaniowych zdarzają się niemalże w każdej z nich. Borykają się z nimi zarówno zarządcy jak i sami właścicieli lokali. Jakie trudno napotykają?
  Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?
  Raty kredytów hipotecznych są już wysokie i mogą być jeszcze wyższe. W jaki sposób je obniżyć? Co szykuje rząd w zakresie wsparcia kredytobiorców?
  Budownictwo w technologii CLT. Drewniana rewolucja dotarła do Polski
  Drewniane szkoły, szpitale, wieżowce, hale widowiskowe, lotniska, a nawet stacja benzynowa czy 9-piętrowe bloki mieszkalne — to wszystko powstaje dzięki nowoczesnej technologii obróbki drewna CLT. Okazuje się, że prócz aspektów ekologicznych materiał ten jest odporny pożarowo jak stal, bardzo elastyczny, zdrowy dla użytkowników, energooszczędny, lekki konstrukcyjnie i elegancki, co pozwala na szerokie zastosowanie. A potrzebne do jego wyprodukowania drewno pozyskuje się z certyfikowanych zalesień, które nie niszczą wartościowego drzewostanu.
  Wynajem mieszkań na fali wzrostowej
  Rynek wynajmu w największych polskich miastach gwałtownie się skurczył. Mieszkania mają teraz ogromne wzięcie, że inwestorzy zastanawiają się już nad wykupywaniem lokali w pakietach.
  Budownictwo drewniane - droga dla ujemnego śladu węglowego
  Budownictwo drewniane może pomów branży budowlanej sprostać współczesnym wyzwaniom ekologicznym i interesom społecznym. W jaki sposób?
  Pomoc dla kredytobiorców i wakacje kredytowe - rząd przyjął projekt ustawy
  17 maja 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W projekcie zawarto pakiet zmian dla osób z kredytami hipotecznymi. Wśród rozwiązań są wakacje kredytowe, dopłaty do kredytów z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zasilonego dodatkowymi środkami oraz zamiennik dla wskaźnika WIBOR. Dzięki temu rząd pomoże finansowo ok. 2 mln Polaków mających problemy ze spłatą kredytów z powodu inflacji.
  Mieszkanie bez wkładu własnego od 27 maja 2022 r. Minister Buda zapowiada zmianę przepisów
  27 maja 2022 r. wchodzi w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym (realizująca rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego"). 17 maja 2022 r. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział zmiany, które uelastycznią "Mieszkanie bez wkładu własnego" - chodzi m.in. o umożliwienie wniesienia większego niż 10 proc. wkładu własnego i urealnienie wskaźników, które pozwalają zakwalifikować dane mieszkanie do programu.
  Ceny mieszkań w Polsce w 2022 roku rosną bardziej niż inflacja
  Metr kwadratowy mieszkania w dużym mieście zdrożał w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 15,6%. Tak wynika z najnowszych danych NBP. Czy wojna za naszą wschodnią granicą przyniesie przecenę? Z kilku powodów może być wręcz przeciwnie. Ile kosztują mieszkania w Polsce?
  Zdolność kredytowa Polaków – kogo jeszcze stać na kredyt hipoteczny?
  Zdolność kredytowa Polaków zmienia się z każdą podwyższą stóp procentowych. W maju 2022 roku RPP podniosła je po raz ósmy z rzędu, co bezpośrednio wpłynęło na wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych. W efekcie kurczy się gro osób, które posiadają zdolność kredytową. Kogo i na jakie mieszkania stać przy coraz bardziej restrykcyjnych warunkach kredytowania?
  Najem instytucjonalny w Polsce
  Najem instytucjonalny w Polsce nie jest powszechnie znaną formą wynajmu mieszkania. Jakie są największe atuty korzystania z tego typu mieszkań, a co najemcy instytucjonalni woleliby zmienić? Na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich firma analityczno-badawcza Zymetria zbadała rynek wynajmu w Polsce.
  Więcej Polaków chce oszczędzać pieniądze, ale nie wszystkich na to stać
  Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do oszczędzania pieniędzy niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.
  Europejski rynek nieruchomości komercyjnych pozostaje odporny na inflację i wojnę w Ukrainie
  Rynek nieruchomości komercyjnych w regionie EMEA oparł się negatywnemu wpływowi inwazji Rosji na Ukrainę w I kw. 2022 r. Przyszłe konsekwencje wojny pozostają jednak trudne do przewidzenia.
  Wynajem nieruchomości mieszkalnych samorządom bez VAT
  Do tej pory zwolniony od VAT był wyłącznie wynajem nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe na rzecz ostatecznych najemców oraz na rzecz społecznych agencji najmu. Inne podmioty przyjmujące nieruchomości w najem, w tym Jednostki Samorządu Terytorialnego, nie mogły korzystać z takiego zwolnienia.
  Nadpłata bądź wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego a zwrot opłat – UOKiK sprawdza czy banki zwracają je kredytobiorcom
  Jeśli spłacasz całkowicie lub nadpłacasz kredyt hipoteczny, który wziąłeś po 21 lipca 2017 r., bank musi się z tobą rozliczyć z opłat pobranych w związku z zawarciem umowy. Prezes UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające wobec 17 banków, w których sprawdza, czy prawidłowo rozliczają się z konsumentami.
  Rządowe wakacje kredytowe umożliwią wydanie na raty kredytu hipotecznego tyle co w 2021
  Zasady ustawowych wakacji kredytowych spowodują, że w drugiej połowie tego roku będzie można zapłacić tylko dwie raty zamiast sześciu. Z kolei w całym przyszłym roku osiem rat zamiast dwunastu. To spowoduje, że w skali całego roku wydatki na raty w 2022 r. będą bardzo zbliżone do tych z ubiegłego roku.