| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Mieszkanie obok linii wysokiego napięcia – czy jest bezpieczne?

Mieszkanie obok linii wysokiego napięcia – czy jest bezpieczne?

Mieszkanie obok linii wysokiego napięcia wydaje się mniej uciążliwe niż mieszkanie w pobliżu lotniska, autostrady, drogi szybkiego ruchu czy oczyszczalni ścieków. Mimo to niektórzy nie decydują się na zakup nieruchomości zlokalizowanej niedaleko linii wysokiego lub średniego napięcia. Jakie są zalety i wady mieszkania w pobliżu linii wysokiego napięcia?

Zdania dotyczące wpływu linii wysokiego napięcia na zdrowie ludzi mieszkających w jej niedalekiej odległości są podzielone – niektórzy twierdzą, że wpływa ona negatywnie, inni że w zasadzie pozostaje bez wpływu. Niewątpliwie jednak mieszkania położone przy liniach energetycznych będą dużo tańsze od pozostałych.

Wady mieszkania obok linii wysokiego napięcia

Podstawową wadą mieszkania obok linii wysokiego napięcia – według zwolenników teorii dotyczącej złego wpływu linii energetycznych na nasz stan zdrowia – jest zwiększone ryzyko zachorowań na chorobę Alzheimera, częstsze występowanie migren czy zwielokrotnione odczuwanie lęków i dyskomfortu przez dzieci. Zwiększenie ryzyka na następujące choroby następuje jednak jedynie wtedy, gdy mieszkamy w pobliżu sieci o napięciu od 220 do 280 kV – przynajmniej tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Bernie.

Dyskomfort dotyczący mieszkania obok linii wysokiego napięcia może wynikać również z obecności pola elektromagnetycznego. Pole elektromagnetyczne czasami wywołuje powstanie ładunku elektrycznego na dużych metalowych obiektach stojących blisko linii, na przykład na samochodach. Jeśli dojdzie do takiego naelektryzowania samochodu, w trakcie jego otwierania możemy odczuć krótkotrwały prąd rozładowania, nazywany potocznie „trzepnięciem”.

Zalety mieszkania obok linii wysokiego napięcia

To samo pole elektromagnetyczne, które powoduje naelektryzowanie metalowych obiektów wpływa również na wyładowania elektryczne powstające podczas burzy – miejsca pod liniami wysokiego napięcia stanowią wówczas bezpieczne schronienie. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że cały czas mamy do czynienia z polem elektromagnetycznym. Wobec tego powinniśmy podchodzić racjonalnie do mieszkania w okolicach linii wysokiego napięcia. Obecnie większość osiedli mieszkaniowych powstaje w pobliżu tego typu linii, a niejednokrotnie linie przebiegają bezpośrednio przez te właśnie osiedla. Warto pamiętać, że na tę chwilę nie istnieją potwierdzone dane określające wpływ pola elektromagnetycznego na życie i zdrowie ludzkie – jest ono jednak niewątpliwie mniej szkodliwe niż na przykład ciągły hałas o wysokim natężeniu.

Zobacz także: Zakup domu jednorodzinnego – na co zwrócić uwagę oglądając okolicę?

Zobacz także: Zakup nieruchomości na współwłasność – obowiązki i koszty

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »