reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Na czym polega i jak przebiega wycena nieruchomości?

Na czym polega i jak przebiega wycena nieruchomości?

Na co dzień nie potrzebujemy wyceniać naszych nieruchomości. Czasem myślimy, że nigdy nie będzie nam to potrzebne. A jednak są takie sytuacje, w których wycena nieruchomości jest konieczna. Mieszkania na sprzedaż, działki budowlane, domy na wynajem, nieruchomości komercyjne - te wszystkie rodzaje nieruchomości, kiedyś będą potrzebowały oszacowania ich wartości. Na czym polega, jak przebiega i kiedy ją powinniśmy zrobić? Nasi eksperci Jakub Sabat oraz Oleksandr Berezovskyi z biura nieruchomości Nowodworski Estates odpowiedzą na te i inne pytania.

Na czym polega wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości w polskim prawie została zdefiniowana w dziale IV Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Jest ona procesem określania wartości rynkowej, odtworzeniowej, katastralnej przedmiotowej nieruchomości (art. 150 ust. 1 ww Ustawy). Dokonuje jej rzeczoznawca majątkowy, który to zawód regulowany jest przepisami prawa (art. 174 ww Ustawy) i wymaga uzyskania specjalnych uprawnień nadawanych przez Ministra Inwestycji i Rozwoju. Wartość rynkową określa się dla nieruchomości, które są lub mogą być przedmiotem obrotu rynkowego. Stanowi ona szacunkową kwotę, jaką w dniu wyceny można uzyskać za nieruchomość w transakcji sprzedaży zawieranej na warunkach rynkowych pomiędzy kupującym, a sprzedającym. Wycenę nieruchomości dokonuje się przy zastosowaniu różnych podejść opisanych w przepisach prawa (art 153 ww Ustawy).

Polecamy: Pracownicze Plany Kapitałowe. Praktyczny komentarz do ustawy

Podejście porównawcze polega na określeniu wartości nieruchomości przy założeniu, że wartość ta odpowiada cenom, jakie uzyskano za nieruchomości podobne, które były przedmiotem obrotu rynkowego. Ceny są korygowane z uwzględnieniem czynnika czasu oraz cech różnicujących nieruchomości podobne do tej, która jest wyceniana. Podejście porównawcze stosowane jest w sytuacji, kiedy znane są ceny i cechy nieruchomości podobnych do nieruchomości, będącej przedmiotem wyceny.

Podejście dochodowe polega na określaniu wartości nieruchomości przy założeniu, że jej nabywca zapłaci za nią cenę, której wysokość uzależni od przewidywanego dochodu, jaki uzyska z nieruchomości. To podejście stosuje się przy wycenie nieruchomości, które przynoszą lub mogą przynosić dochód.

Podejście kosztowe polega na określaniu wartości nieruchomości przy założeniu, że wartość ta odpowiada kosztom jej odtworzenia, pomniejszonym o wartość zużycia nieruchomości. W podejściu kosztowym określa się oddzielnie koszt nabycia gruntu oraz koszt odtworzenia jego części składowych.

Wyboru właściwego podejścia oraz metody i techniki szacowania nieruchomości dokonuje rzeczoznawca majątkowy, uwzględniając w szczególności:

  • cel wyceny,
  • rodzaj i położenie nieruchomości,
  • przeznaczenie w planie miejscowym,
  • stan nieruchomości,
  • dostępne dane o cenach, dochodach i cechach nieruchomości podobnych.

Jak przebiega wycena nieruchomości?

Bez względu na to, co jest przedmiotem wyceny - mieszkanie, dom jednorodzinny czy lokal komercyjny - sam proces wyceny nieruchomości musi zostać przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Możemy go podzielić na 5 etapów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zdjęcia

Na czym polega i jak przebiega wycena nieruchomości? /fot. Fotolia
Na czym polega i jak przebiega wycena nieruchomości? /fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama