| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Ogłoszenie o licytacji komorniczej nieruchomości – nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego

Ogłoszenie o licytacji komorniczej nieruchomości – nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego

Licytacja komornicza to jeden ze sposobów na tańsze nabycie nieruchomości. Najniższa suma, za którą można nabyć nieruchomość na pierwszej licytacji, wynosi 3/4 sumy oszacowania jej wartości. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego zakłada obowiązek obwieszczenia o licytacji na stronie Internetowej Krajowej Rady Komorniczej.

Dotychczas zamieszczanie ogłoszenia o przeprowadzanej licytacji komorniczej w Internecie miało charakter dobrowolny. Wprawdzie od jakiegoś czasu funkcjonuje strona internetowa www.licytacje.komornik.pl, jednak można tam znaleźć zaledwie informacje o około tysiącu licytacji (w tym ruchomości). Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego ma zmienić powyższą sytuację. Przewiduje się, że na stronie będzie można odnaleźć nawet kilkadziesiąt tysięcy ogłoszeń.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego

Szóstego stycznia 2012 r. weszło w życie nowe brzmienie § 1 art. 955 k.p.c. Zgodnie z nim: „Obwieszczenie o licytacji należy co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem ogłosić publicznie w budynku sądowym i w lokalu organu gminy, w dzienniku poczytnym w danej miejscowości oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej”.

Zobacz także: Gwarancja bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami

Cel nowelizacji

Posłowie, którzy zgłosili propozycję zmian w k.p.c. argumentowali, że nowelizacja przyniesie pozytywny skutek gospodarczy. Z pewnością większa liczba osób będzie miała dostęp do informacji o przeprowadzanych licytacjach. Tym sposobem zwiększy się liczba uczestników licytacji, a co za tym idzie może to przełożyć się na uzyskiwane w ramach tych licytacji ceny nieruchomości. Zakłada się także, że wierzyciele zostaną zaspokojeni w większym stopniu niż dotychczas.

Zobacz także: Rynek wtórny dominuje w 2011 roku

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »