| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Ogłoszenie o licytacji komorniczej nieruchomości – nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego

Ogłoszenie o licytacji komorniczej nieruchomości – nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego

Licytacja komornicza to jeden ze sposobów na tańsze nabycie nieruchomości. Najniższa suma, za którą można nabyć nieruchomość na pierwszej licytacji, wynosi 3/4 sumy oszacowania jej wartości. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego zakłada obowiązek obwieszczenia o licytacji na stronie Internetowej Krajowej Rady Komorniczej.

Zalety i wady zakupu nieruchomości na licytacji komorniczej

Niewątpliwie dużą zaletę zakupu nieruchomości na licytacji komorniczej stanowi cena. W przypadku bezskutecznego zakończenia pierwszej licytacji można ogłosić drugą licytację – wtedy cena wywołania stanowi 2/3 sumy oszacowania jej wartości. Warto zaznaczyć, że aby przystąpić do przetargu, należy wpłacić rękojmię (rodzaj wadium) w wysokości 1/10 części sumy oszacowania. Oczywiście osobom, które nie wygrały przetargu, zwraca się rękojmię. Niewątpliwie wadą takiego nabycia nieruchomości jest konieczność szybkiego zorganizowania pieniędzy na jej zakup. Osobie wygrywającej przetarg udziela się tzw. przybicia. Po uprawomocnieniu się przybicia, nabywca ma dwa tygodnie, od dnia otrzymania wezwania, na uiszczenie ceny nieruchomości. Sąd może wydłużyć ten termin, jednak nie więcej niż o jeden miesiąc. Niestety zdarza się, że nabywamy lokal mieszkalny z dłużnikiem, tzn. w dalszym ciągu zamieszkuje on tam z rodziną. W takim przypadku to gmina ma obowiązek zapewnienia lokalu zastępczego. Dopóki tego nie uczyni, dłużnik może nadal tam mieszkać. Opieszałość gminy można wyeliminować. Przede wszystkim nowy właściciel nieruchomości ma prawo dochodzić od gminy odszkodowania – w wysokości czynszu, jaki by uzyskał w wyniku oddania lokalu w najem.

Zobacz także: Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości

Podstawa prawna

Kodeks postępowania cywilnego

Zobacz także: Kupno zadłużonego mieszkania

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK