| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kupno - sprzedaż nieruchomości > Jaki organ wydaje uprawnienia w zakresie wyceny nieruchomości?

Jaki organ wydaje uprawnienia w zakresie wyceny nieruchomości?

Kwestię związane z nadaniem uprawnień zawodowych w zakresie wyceny nieruchomości są uregulowane szczegółowo w ustawie o gospodarcze nieruchomościami. Organem właściwym do wydania uprawnień zawodowych w zakresie wyceny nieruchomości jest minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Uprawnienia zawodowe w zakresie oszacowania nieruchomości może uzyskać rzeczoznawca majątkowy dopiero po uzyskaniu pozytywnej oceny w przeprowadzonym postępowaniu kwalifikacyjnym, które jest prowadzone przez właściwy organ tj. Państwowa Komisja Kwalifikacyjna. Warto pamiętać o tym, że Państwowa Komisja Kwalifikacyjna jest powoływana przez ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej (wskazana w rozporządzeniu Ministra w sprawie wydawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami oraz doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomościami).

Zobacz również: Jak określić wynagrodzenia w umowie o aktualizację operatu szacunkowego?

Rzeczoznawca majątkowy ubiegający o wydanie uprawnień zawodowych w zakresie oszacowania wartości nieruchomości – uzyskuje je dopiero po uzyskaniu pozytywnej oceny przez ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. Następnie sam fakt nadania uprawnień zawodowych zostaje potwierdzony stosownym świadectwem, w którym zamieszczone są następujące informacje: imię i nazwisko rzeczoznawcy majątkowego, numer uprawnień w zakresie wyceny wartości nieruchomości.

Należy pamiętać o tym, iż minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej może odmówić nadania uprawnień zawodowych rzeczoznawcy majątkowemu w drodze decyzji administracyjnej.

Podstawa Prawna:

Art. 191-197 – ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. Nr 261, poz. 2603 z póź. zm.)

Zobacz również serwis: Dom i działka

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK