| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Jak sporządzać pisma procesowe?

Jak sporządzać pisma procesowe?

To czy pismo procesowe jest proste, czy trudne zależy od rodzaju i etapu sprawy, w której bierzemy udział. Jakkolwiek polecałbym korzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej, w niniejszej poradzie przedstawię podstawy (techniczne) tworzenia pism procesowych.

Dłużnik jest winien 15.045,01 zł - Wartość przedmiotu sporu wyniesie 15.046 zł.

Nasze pismo musimy jakoś nazwać np. pozew o zapłatę, wniosek o odroczenie rozprawy itp. Zgodnie z jego treścią (jakkolwiek błędny tytuł nie dyskwalifikuje pisma).

W każdym piśmie wnosimy o dokonanie przez sąd jakiejś czynności. Jeśli jest ich więcej niż jedna, wpisujmy je po kolei , numerując każdą.

(w pozwie jest są to żądania : np. zapłaty, zwrotu nieruchomości itp. ).

Nasze pisma co do zasady musimy uzasadnić (poza takimi jak wniosek o nadanie klauzuli wykonalności, czy o uzasadnienie wyroku).

Pozwala to już w piśmie procesowym uzasadnić nasze rację.

Jest to bardzo ważne w przypadku pism wszczynających postępowanie.

W uzasadnieniu odnosimy się do każdego wniosku zawartego w piśmie, uzasadniając go zarówno w oparciu o przepisy prawa, jak i dowody, które możemy powoływać.

W postępowaniu gospodarczym wszystkie dowody i fakty musimy powołać w pierwszym piśmie jakie kierujemy do sądu (pozew, odpowiedź na pozew).

Każde pismo procesowe należy podpisać. Podpis powinien być czytelny. Jeżeli wstawimy na końcu pisma nasze imię i nazwisko (np. na komputerze) możemy użyć podpisu zwykłego (nieczytelnego). Jeżeli pismo składamy wspólnie z innymi osobami, powinny na nim znaleźć się podpisy wszystkich tych osób.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK