| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Jaka jest treść prawa własności oraz jak wygląda jego wykonywanie?

Jaka jest treść prawa własności oraz jak wygląda jego wykonywanie?

Zasady wykonywania prawa własności wynikają z ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. kodeks cywilny (t.j. Dz.U. 2014, poz. 121 ze zm., zwanej w dalszej części artykułu kc) i zawarte zostały w artykułach od 140 do 154 włącznie. Niewątpliwie, prawo własności jest prawem bardzo silnym, jednakże nie nieograniczonym.

Rozpatrzenie granic możliwego negatywnego oddziaływania przez właściciela nieruchomości na sąsiednie nieruchomości rozpatrywane może być również w zakresie wydania zezwolenia na szczególne usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granicy nieruchomości sąsiedniej; otóż, jeśli właściciel jednej nieruchomości zachował przewidziane w przepisach prawa odległości dotyczące usytuowania obiektu budowlanego w stosunku do granicy nieruchomości, a właściciel nieruchomości sąsiedniej także powiada możliwość zachowania takich odległości podczas lokalizacji swojego obiektu budowlanego na swojej działce, to zgodnie z treścią zasady równego traktowania stron, nie znajduje akceptacji zgoda na usytuowanie takiego obiektu przy granicy, zwłaszcza, w przypadku, w którym wykazane zostanie, że będzie to miało negatywny wpływ na wykonywanie prawa własności przez właściciela nieruchomości sąsiedniej, który zachował odpowiednią odległość od granicy (wyrok NSA w Białymstoku z dnia 11 października 2002r. SA/Bk 788/02, ONSA 2003/4/141).  Warto zauważyć, że na przykład sam fakt dokonania podziału geodezyjnego nieruchomości na mniejsze działki gruntu nie prowadzi do zakłóceń w korzystaniu z nieruchomości sąsiednich, dopiero sposób rzeczywistego zagospodarowania powstałych w wyniku tego podziału działek może stanowić podstawę oceny i uzasadniać przekonanie o wystąpieniu niebezpieczeństwa niedopuszczalnych immisji (por. wyrok NSA w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2007r. I OSK 707/06, Lex 325275).  Właściciel musi się powstrzymywać od dokonania takich czynności, które mogłyby zagrozić nieruchomościom sąsiednim utratą oparcia (art.147 kc).

W przypadku, gdy nieruchomość nie posiada odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (tzw. droga konieczna). Wytyczenie drogi koniecznej nastąpi przy uwzględnieniu potrzeb nieruchomości niemającej obecnie dostępu do drogi publicznej oraz z jak najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga taka ma prowadzić. Jeśli potrzeba ustanowienia drogi koniecznej jest wynikiem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między zainteresowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile będzie to możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem wspomnianej czynności prawnej. Przeprowadzenie drogi powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy (art. 145 kc). Zgodnie z dostosowaną do współczesnych realiów wykładnią art. 145, poprzez pojęcie dostępu do nieruchomości oraz odpowiedniego dostępu do drogi publicznej, należy rozumieć także komunikacje z nieruchomością za pomocą samochodów służących do przemieszczenia się lub przewożenia towarów; co nie oznacza nic innego, jak uznanie, iż dostęp do nieruchomości przy użyciu pojazdu mechanicznego jest już „standardem” i powinien być składnikiem odpowiedniego dostępu nieruchomości do drogi publicznej (uchwała SN z dnia 14 maja 2014r. III CZP 14/14, Lex 1491111).

Zobacz także:  Jak nabyć prawo własności nieruchomości poprzez zasiedzenie? Jakie warunki trzeba spełnić?

Zobacz także: Jak wymeldować konkubenta z mieszkania?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK