| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Jaka jest treść prawa własności oraz jak wygląda jego wykonywanie?

Jaka jest treść prawa własności oraz jak wygląda jego wykonywanie?

Zasady wykonywania prawa własności wynikają z ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. kodeks cywilny (t.j. Dz.U. 2014, poz. 121 ze zm., zwanej w dalszej części artykułu kc) i zawarte zostały w artykułach od 140 do 154 włącznie. Niewątpliwie, prawo własności jest prawem bardzo silnym, jednakże nie nieograniczonym.

Określenie obszaru prawa własności

Aby określić obszar obowiązywania prawa własności, odwołać należy się do brzmienia art. 143 kc, zgodnie z którym, w granicach określonych przez społeczno-gospodarcze przeznaczenie gruntu, własność tegoż gruntu rozciąga się na przestrzeń zarówno nad jak i pod jego powierzchnią. Zgodnie z linią orzeczniczą, to społeczno-gospodarcze przeznaczenie gruntu wyznacza granice przestrzenne obowiązywania nad i pod jego powierzchnią prawa własności. Korzystanie z gruntu przez właściciela zostało więc w pewien sposób ograniczone w przestrzeni, do poziomu wymaganego dla realizacji funkcji przysługującego mu prawa (wyrok SN z dnia 03 grudnia 2003r. I CK 345/03, Lex 151628). Ocenienie, czy dany stopień oddziaływania na przestrzeń jest uzasadniony, wymaga każdorazowego osądzenia tych zachowań z punktu widzenia przeznaczenia, uwzględniając interes ogółu i możliwie jak najpełniejszy interes właściciela. Opisywane granice nie mają takich samych wymiarów dla każdej nieruchomości gruntowej, takie określenie byłoby abstrakcyjne z powodu choćby oderwania od takich aspektów, jak przeznaczenie gruntu, jego lokalizacja czy sposób korzystania przez właściciela (zobacz wyrok SN z dnia 03 listopada 2004r. III CK 52/04, Lex 1124087). Dopiero ocena z uwzględnieniem powyższych czynników prowadzić może do określenia granic przestrzennych konkretnej nieruchomości, każdorazowe zindywidualizowane ocenianie tych parametrów w praktyce prowadzić czasem może do wystawienia niesprawiedliwych ocen.

Właściciel nieruchomości podczas wykonywania swojego prawa, powinien powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych (art. 144 kc). Jeżeli zatem, naruszenie własności gruntów sąsiednich jest wynikiem immisji (czynności podjęte przez właściciela na obszarze własnej nieruchomości, które wpływają na nieruchomości sąsiednie), to działanie ochronne powinny dążyć do zlikwidowania bądź do zmniejszenia do stopnia „przeciętnej miary” wspomnianej immisji. W trybie roszczenia negatoryjnego (żądanie przywrócenia stanu poprzedniego lub zaniechania zakłóceń, wysuwane przez właściciela, którego prawo własności doznało naruszenia innego niż faktyczne pozbawienie go władztwa) możliwym jest nawet nakazanie rozebrania obiektu budowlanego, pod warunkiem, że obiekt ten nie został wybudowany zgodnie z pozwoleniem na budowę. Sąd przyjmuje bowiem złożenie, że interesy osób trzecich są przedmiotem ochrony i podlegają rozpatrzeniu przez odpowiednie organy administracyjne z zakresu prawa budowlanego w postępowaniu administracyjnym przed wydaniem przez nie pozwolenia na budowę; zatem sąd powszechny nie jest władny w zakresie kontroli prawomocnych decyzji administracyjnych (porównaj wyrok SN z dnia 18 czerwca 1998r. II CKU 6/98, Prok. I Pr.-wkł. 1999/1/32).  Z kolei, w innym orzeczeniu zauważono, że na mocy omawianego art. 144 kc powstało uprawnienie do nałożenia na właściciela nieruchomości, z której pochodzą negatywne oddziaływania nie tylko obowiązku całkowitego zaprzestania dalszych oddziaływań stanowiących źródła immisji, ale również, do nałożenia na niego takich obowiązków, które w efekcie doprowadzą do powrotu zakłóceń w granice „przeciętnej miary”, a więc do maksymalnych granic negatywnego oddziaływania na nieruchomości sąsiednie (wyrok SN z dnia 14 maja 2002r. V CKN 1021/00, Lex 55512).

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK