| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Odwrócona hipoteka a dożywotnia renta – różnice

Odwrócona hipoteka a dożywotnia renta – różnice

Odwrócona hipoteka w Polsce nadal jest w fazie projektu, według niej fundusz będzie mógł stać się właścicielem nieruchomości dopiero po śmierci klienta. Natomiast w przypadku renty dożywotniej fundusz staje się właścicielem w chwili podpisania umowy z klientem, co ogranicza jego prawa. Przeczytaj, jakie są jeszcze różnice.

Ustawa o odwróconej hipotece

Założenia do ustawy o odwróconej hipotece ewoluowały od 2010 roku. Ostatnie zmiany miały miejsce we wrześniu ubiegłego roku, kiedy projekt przekazano do Komitetu Rady Ministrów. Kilka miesięcy temu zapadła decyzja, że propozycje Ministerstwa Gospodarki znajdą się w odrębnej ustawie. Resort wicepremiera Pawlaka domagał się, by zasady funkcjonowania dożywotnich rent i odwróconej hipoteki zostały uregulowane za pomocą tej samej ustawy. Takiego rozwiązania nie zaakceptowało Ministerstwo Finansów. Dlatego prace nad obydwoma projektami są prowadzone przez osobne grupy ekspertów.

Zobacz także: Podział nieruchomości a hipoteka

Poniższe zestawienie prezentuje propozycje obydwu resortów. Można je skonfrontować z rozwiązaniami, które obecnie stosują fundusze hipoteczne (patrz ostatnia kolumna).

Rozwiązania, które zaproponowały obydwa resorty znacząco zwiększają bezpieczeństwo klientów. Warto dodać, że koncepcja zmodyfikowanej renty hipotecznej przewiduje ustanowienie hipoteki na rzecz dotychczasowego właściciela. W ten sposób będzie on lepiej zabezpieczony na wypadek bankructwa funduszu hipotecznego (tzn. łatwiej odzyska nieruchomość w zamian za niewypłacone świadczenia). Kolejny interesujący aspekt zmodyfikowanej renty hipotecznej dotyczy spłaty spadkobierców. Wedle nowej koncepcji po śmierci seniora otrzymają oni różnicę pomiędzy wartością przejętej nieruchomości a sumą dokonanych wypłat. Wydaje się, że zmodyfikowana renta hipoteczna mogłaby stanowić realną alternatywę dla tych osób, którym nie będą odpowiadały pewne zasady odwróconej hipoteki (np. brak waloryzacji i dożywotnich wypłat).

Zobacz także: Jak wpisać nowego właściciela w księdze wieczystej?

– Propozycje obydwu ministerstw to krok w dobrym kierunku. Miejmy nadzieję, że nowe ustawy zostaną uchwalone w najbliższym czasie. Ta kwestia ma spore znaczenie, ponieważ z roku na rok będzie przybywać osób w wieku emerytalnym – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Proces ustanawiania hipoteki

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »