| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Wniosek o wpis w księdze wieczystej prawa najmu

Wniosek o wpis w księdze wieczystej prawa najmu

Do księgi wieczystej można dokonać wpisu zarówno praw osobistych, jak i roszczenia, do których należą m.in. prawo najmu, a także prawo dzierżawy, prawo odkupu lub pierwokupu, prawo dożywocia oraz inne roszczenia wskazane w art. 16 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Wniosek o wpis prawa najmu w księdze wieczystej składa się na właściwym formularzu.

Prawa osobiste i inne roszczenia

W księdze wieczystej w dziale trzecim wpisywane są zarówno prawa osobiste, jak i roszczenia określone w art. 16 ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz w art. 9 ust. 2 ustawy o własności lokali. Przykładowymi roszczeniami wskazanymi w  art. 9 ust. 2 ustawy o własności lokali, są: roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokalu, a następnie o przeniesienie tego prawa. Natomiast przykładowymi roszczeniami określonymi w art. 16 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, są: prawo najmu, prawo dzierżawy, prawo odkupu lub pierwokupu, prawo dożywocia, a także roszczenie o przeniesienie własności nieruchomości lub użytkowania wieczystego, roszczenie współwłaścicieli wyłączające uprawnienie do żądania zniesienia własności i in.

W przypadku wniosku o wpis prawa najmu w księdze wieczystej, w celu dokonania wpisu należy złożyć na właściwym formularzu wniosek o wpis w księdze wieczystej. Należy dodać, że podstawą dokonania wpisu w księdze wieczystej jest dokument poświadczony podpisem notarialnym.

Wniosek o wpis prawa najmu

W celu dokonania wpisu prawa najmu należy wypełnić właściwy formularz, który jest oznaczony odpowiednio symbolem KW-WPIS, o nazwie „Wniosek o wpis w księdze wieczystej”. We wniosku należy wskazać wartość przedmiotową żądania, która odpowiada wartości rocznego czynszu z tytułu umowy najmu. W tym wniosku należy podać także następujące informacje:

- oznaczenie sądu i wydziału, do którego składany jest wniosek,

- numer księgi wieczystej, której dotyczy wniosek,

- wskazanie żądania wpisu do księgi wieczystej,

- określenie wartości przedmiotowej żądania,

- wskazanie wnioskodawców i uczestników postępowania,

- wykaz dokumentów dołączonych do wniosku.

Zobacz serwis: Dom i działka

Należy dodać, że w postanowieniach umowy najmu powinien istnieć zapis, w którym strony wnoszę o ujawnienie prawa najmu wynikającego z tej umowy. Zapis ten jest istotny, gdyż w przypadku jego braku sąd rejonowy odmówi dokonania wpisu prawa najmu do księgi wieczystej.

Podstawa prawna:

Ustawa z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn. Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.).

Ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (test jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.).  

Zobacz serwis: Podatki

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o wpis do księgi wieczystej prawa najmu.
Wniosek o wpis do księgi wieczystej prawa najmu.

Personel i Zarządzanie – prenumerata459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »