| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości/Inne > Nowości w prawie

Nowości w prawie

Zobacz co się zmienia w prawie dotyczącym nieruchomości.

Projektowana zmiana pozwala na pozostanie majątku spadkowego w dyspozycji rodziny. W obecnym stanie prawnym krąg spadkobierców ustawowych jest zbyt wąski i często dochodzi do tego, że po zmarłym, który nie zostawił testamentu, dziedziczy z mocy ustawy gmina lub Skarb Państwa, mimo że żyją jeszcze jego krewni, których obecnie przepisy Kodeksu cywilnego nie zaliczają do grona spadkobierców ustawowych.

15 grudzień 2008 r.

TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY POZBAWIA ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW NADMIERNYCH PRZYWILEJÓW

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 grudnia 2008 r. (sygn. akt K.61/07) gminy zostały zwolnione z obowiązku oddawania za darmo swoich nieruchomości Polskiemu Związkowi Działkowców.
W ocenie Trybunału Konstytucyjnego przepis, który nakazywał gminom oddawanie gruntów komunalnych w nieodpłatne użytkowanie jednej tylko organizacji tj. Polskiemu Związkowi Działkowców jest niezgodny z konstytucją, bowiem w sposób nieuzasadniony ingeruje w samodzielność gmin do gospodarowania własnym mieniem i faworyzuje interes jednej tylko organizacji społecznej nad interesem całej gminnej społeczności lokalnej.

Ponadto TK uznał też za niezgody z konstytucją przepis, który uniemożliwiał wywłaszczenie nieruchomości PZD na cel publiczny bez zgody Działkowców. Istniejący przepis godził w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa, bowiem to jedyna instytucja społeczna, której zgoda była warunkiem koniecznym do wywłaszczenia nieruchomości na cel publiczny. Niekonstytucyjne przepisy to art. 10 oraz art. 17 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 8.07.2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. Nr 169, poz.1419 z późn. zm.).

12 grudzień 2008 r.

UREALNIENIE LEGALIZACJI SAMOWOLI BUDOWLANEJ

Do dnia 6 grudnia 2008 r. podmioty (osoby fizyczne, przedsiębiorcy) ubiegające się o legalizację samowoli budowlanych położonych na obszarach nieobjętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zmuszone były przedstawiać powiatowemu inspektorowi nadzoru budowlanego ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu już przed wszczęciem postępowania legalizacyjnego. W praktyce oznaczało to, że legalizacja de facto nie była możliwa, bowiem organy administracji (wójtowie, burmistrzowie i prezydenci) częstokroć odmawiały wydawania decyzji o warunkach zabudowy dla obiektów, które choćby w części już istniały w danym miejscu, pomimo, iż żaden przepis prawny nie dawał ku temu postawy prawnej.

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Źródło:

INFOR
Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK