| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Świadectwo energetyczne dla budynku

Świadectwo energetyczne dla budynku

Nowelizacja prawa budowlanego z dnia 27 sierpnia 2009 wprowadziła zmiany dotyczące świadectwa energetycznego. Od 1 stycznia 2010 r. wszystkie sprzedawane lub wynajmowane mieszkania powinny posiadać świadectwo energetyczne.

Uprawnienia do wydania świadectwa posiadają: osoby które ukończyły studia magisterskie bądź inżynierskie na kierunkach architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnych, posiadają uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej albo odbyły szkolenie i złożyły z wynikiem pozytywnym egzamin przed ministrem właściwym do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Świadectwa nie może sporządzić właściciel lokalu, budynku albo posiadacz własnościowego prawa do lokalu, nawet jeśli posiada odpowiednie uprawnienia.

Przepisy prawa budowlanego nie przewidują żadnych sankcji dla właściciela budynku, który nie wywiązał się z obowiązku i nie sporządził świadectwa energetycznego. Można więc wywnioskować, że to strony umowy najmu bądź sprzedaży będą decydowały o tym czy świadectwo jest konieczne.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK