| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Obowiązek odśnieżania dachów

Obowiązek odśnieżania dachów

Niesprzyjające warunki atmosferyczne i nasilające się opady śniegu powodują utrudnienia w poruszaniu się przechodniów na terenie miast. Zwisające z dachów, balkonów sople stanowią zagrożenie dla ludzi i mogą powodować wypadki w postaci poważnych obrażeń ciała lub mienia, a zalegający na dachach śnieg bądź lód zawalenie budynków.

W związku z powyższym Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego apeluje do właścicieli i zarządców budynków o usuwanie śniegu na dachach budynków oraz sopli.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego na właścicielach i zarządcach budynku ciąży obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą mieć wpływ na uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, jak również mogących spowodować zagrożenie życie lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Szczególną uwagę należy zwrócić na budynki o powierzchni przekraczającej 2000 m2 oraz o powierzchni dachów pow. 1000 m2 czyli głównie chodzi o hipermarkety, hale targowe, sportowe. Ten obowiązek obejmuje również usuwanie z elementów elewacji sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących na ciągach pieszych i jezdnych przebiegających bezpośrednio przy budynku.

Właściciel bądź zarządca, który nie wypełni tego obowiązku zostanie ukarany co najmniej 500 zł mandatem, a ostatecznie możliwe jest nawet wprowadzenie natychmiastowego zakazu używania danego obiektu.

Kontrola przestrzegania przepisów prawa budowlanego jest przeprowadzana przez policję, straż pożarną, straż miejską oraz nadzór budowlany.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK