| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych niezgodna z Konstytucją RP

Ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych niezgodna z Konstytucją RP

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11.07.2012 r. (sygnatura K 8/10) wprowadza wiele zamieszania w funkcjonowanie ogródków działkowych i faktycznie likwiduje Polski Związek Działkowców – nie oznacza jednak końca ogrodów działkowych jako takich.

Chroniąc działkowców Trybunał pozostawił w mocy przepisy, które przyznają działkowcom (nie PZD) własność zabudowań i nasadzeń na ogrodach działkowych. Oznacza to, że w sytuacji ewentualnych roszczeń kierowanych w stosunku do gruntów, na których (często bezprawnie) ulokowane zostały ogródki działkowe, będą oni mogli domagać się rekompensaty za utraconą własność.

Odroczenie wejścia w życie wyroku oznacza, że przez najbliższe 18 miesięcy utrzyma się obecny stan prawny - jakkolwiek niezgodny z konstytucją.

Zobacz także: Zakup działki budowlanej – o czym należy pamiętać?

Nowa ustawa

Rada ministrów oraz posłowie mają 18 miesięcy na przygotowanie zupełnie nowej ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Ustawy, która nie tylko musi spełniać standardy demokratycznego państwa prawa – ale także zagwarantować ochronę obecnym użytkownikom ogrodów działkowych. To jakich rozwiązać powinniśmy się spodziewać będzie można prawdopodobnie znaleźć w uzasadnieniu do wyroku – które niebawem powinno zostać zamieszczone na stronach Trybunału Konstytucyjnego.

To co jest pewne w nowej ustawie to usunięcie monopolu PZD i przekształcenie uprawnień działkowców w formy zbliżone do istniejących instytucji prawa cywilnego (np. dzierżawy). Co więcej ustawa będzie musiała wskazać sposób i tryb nabycia oraz utraty uprawnień – a także sposobu ich przekazania. Nowa ustawa będzie musiała również pogodzić interes jednostek samorządu terytorialnego – z potrzebami w zakresie zakładania nowych i utrzymywania obecnych ogrodów.

Po tym jak Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż obecne rozwiązania nie przystają do państwa prawa – należy bacznie przyglądać się pracom parlamentu nad nowym prawem działkowym. Jeśli bowiem nie zdążą z jego uchwaleniem przed wejściem w życie ustawy – obecna „kadłubowa” forma nie pozwala na faktyczne kontynuowanie funkcjonowania ogrodów działkowych – z uwagi na uchylenie praktycznie wszystkich norm dotyczących podmiotu odpowiedzialnego za ich zarządzanie.

Zobacz także: Dział: Dom i Działka

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »