reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Przyłącze gazowe do domu jednorodzinnego – kwestie formalnoprawne

Przyłącze gazowe do domu jednorodzinnego – kwestie formalnoprawne

Przyłączenie domu jednorodzinnego do sieci gazowej wymaga dopełnienia wielu formalności. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy spełniamy wymogi określone przepisami prawa budowlanego i energetycznego, a także te ustalone przez dostawcę gazu. Procedura wykonania przyłącza trwa kilka miesięcy.

Warunki techniczne

Zaopatrzenie budynku jednorodzinnego w gaz i instalacje gazowe powinno odpowiadać potrzebom użytkowym oraz warunkom wynikającym z własności fizykochemicznych gazu, a także warunkom technicznym przyłączenia do sieci gazowej, które zostały określone przez dostawcę gazu.  

Przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw ma obowiązek zawarcia umowy o przyłączenie do sieci z podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci, o ile  istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostarczania tych paliw, a żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru. W przypadku odmowy przedsiębiorstwa energetycznego, jest ono obowiązane niezwłocznie pisemnie powiadomić o niej Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i zainteresowany podmiot, podając przyczyny odmowy. 

Wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci

Podmiot zainteresowany przyłączeniem do sieci gazowej musi złożyć odpowiedni wniosek w przedsiębiorstwie energetycznym. Do wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci należy dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu sporządzony na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub na mapie jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, z zaznaczonymi przyłączanymi urządzeniami, instalacjami lub sieciami. Z reguły, aktualną mapę do celów projektowych zamawiamy u geodety. Wzory formularzy i potrzebne informacje dotyczące wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych przedsiębiorstw energetycznych.

Zobacz także: Służebność przesyłu – przypadki jej ustanowienia

Zgoda gazowni na przyłączenie do sieci

W przypadku uzyskania zgody na przyłączenie do sieci, podmiot ubiegający się o przyłącze podpisuje umowę z przedsiębiorstwem energetycznym i wnosi odpowiednią opłatę. Zdarza się, że spółka gazownictwa kompleksowo realizuje przyłączenie do sieci (zaczynając od projektu – chyba, że projekt taki wchodzi w skład projektu domu, przez uzgodnienia, zgłoszenia i odbiór techniczny).

Umowa o przyłączenie do sieci określa nakłady na przyłączenie, wysokość opłaty przyłączeniowej, obowiązki stron umowy oraz termin realizacji inwestycji przyłączenia do sieci gazowej.

Ostatnią czynnością jest odbiór techniczny, w obecności inwestora i wykonawcy, instalacji gazowej.  Po dokonaniu odbioru, podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci podpisuje umowę sprzedaży gazu. Zakład dokonuje montażu gazomierza i rozpoczyna dostawę gazu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama