| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Premia termomodernizacyjna, czyli jak ograniczyć zużycie energii w domu?

Premia termomodernizacyjna, czyli jak ograniczyć zużycie energii w domu?

Termomodernizacja to proces pozwalający na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Aby pomóc inwestorom w realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych, utworzono Fundusz Termomodernizacji i Remontów, z którego środków pochodzi tzw. premia termomodernizacyjna.

Wysokość premii

Wysokość premii termomodernizacyjnej stanowi 20 % wykorzystanej kwoty kredytu zaciągniętego na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, z tym że wysokość premii nie może wynosić więcej niż 16 % kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii ustalonych na podstawie audytu energetycznego.

Zobacz także: Obrót nieruchomościami rolnymi

Gdzie można ubiegać się o kredyt z premią gwarancyjną?

Premię termomodernizacyjną przyznaje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Inwestor składa wniosek o przyznanie premii do BGK za pośrednictwem banku kredytującego. Podstawowy warunek formalny ubiegania się o premię stanowi przedstawienie audytu energetycznego, który należy dołączyć do wniosku kredytowego w banku komercyjnym. Koszt wykonania takiego audytu zaczyna się od 1000 zł i zależy od wielkości budynku oraz od zakresu robót. Do wniosku o przyznanie premii dołącza się również oświadczenie inwestora, że kredyt na sfinansowanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego nie jest przeznaczony na sfinansowanie prac, na które uzyskano środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej lub zaciągnięto inny kredyt, do którego przyznana została premia termomodernizacyjna lub remontowa. Komplet dokumentów do BGK wysyła bank, który zamierza udzielić kredytu. W przypadku podjęcia pozytywnej decyzji przez Bank Gospodarstwa Krajowego, bank komercyjny dokonuje przelewu pierwszej transzy. Z Bankiem Gospodarstwa Krajowego współpracują m.in. Bank BPH, Bank Ochrony Środowiska, Bank Millennium, ING Bank Śląski, PKO BP.

Na jakie inwestycje nie można przeznaczyć kredytu z premią?

Kredyt z premią termomodernizacyjną nie może zostać przeznaczony na sfinansowanie prac, na które zaciągnięto inny kredyt z premią termomodernizacyjną czy też remontową, lub na które uzyskano środki z Unii Europejskiej.

Podstawa prawna

Ustawa z 21.11.2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz.U. Nr 223, poz. 1459 ze zm.)

Zobacz także: Nieruchomość rolna a gospodarstwo rolne

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Bławicka

Konsultant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »