| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Dom i działka > Nieruchomość w pobliżu galerii handlowej droższa? Niekoniecznie

Nieruchomość w pobliżu galerii handlowej droższa? Niekoniecznie

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o zakupie nieruchomości jest jej lokalizacja. Z reguły jest tak, że nieruchomość położona w pobliżu galerii handlowej lub dużego sklepu jest sporo warta. Z drugiej strony obecność tego typu obiektów w sąsiedztwie może stwarzać mieszkańcom dużo problemów m.in. hałas, wzmożony ruch samochodowy i pieszy. Czy inwestycja w nieruchomości położone w pobliżu dużego sklepu czy galerii jest opłacalna?

Natomiast Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości z Home Broker, przekonuje, że ceny mieszkań rosną w całej Polsce, również w rejonach centrów handlowych. Jednak bezpośredni wpływ pozostaje ograniczony. Wyjątkiem może być np. osiedle pod miastem, skąd wszędzie jest daleko, a w najbliższej okolicy nie ma sklepów. Kiedy powstanie tam obiekt wielkopowierzchniowy, to można liczyć na wzrost wartości tych mieszkań. Pojawienie się go ułatwi życie mieszkańcom, którzy dotąd musieli długo dojeżdżać na zakupy. Jednak w największych miastach zagęszczenie galerii, a także supermarketów i dyskontów jest duże.

Wartościowe sąsiedztwo?

– Są lokalizacje, które zyskują dzięki bliskości rozbudowanej infrastruktury handlowo-usługowej. We Wrocławiu z pewnością tak się dzieje z mieszkaniami położonymi blisko apartamentowca Sky Tower. Ponadto nowo wybudowana galeria Wroclavia może się przełożyć na wzrost cen, zwłaszcza w przypadku inwestycji, jakie powstają w jej pobliżu. Stawki w takich miejscowościach, jak Lutynia czy Święta Katarzyna, znajdujących się w okolicach stolicy Dolnego Śląska, mimo nowych dyskontów, nie wzrosły mocno. W Siechnicach już od wielu lat można obserwować rozwój w zakresie produkcji, sprzedaży i usług, jak i budownictwa mieszkaniowego. Jednak kilkuprocentowy wzrost cen nie jest jeszcze na tyle duży, żeby móc mówić o boomie na lokalnym rynku – analizuje Jarosław Wójtowicz.

Infrastruktura wokół mieszkania ma duże znaczenie na postrzeganie ceny lokalu przez klienta, co podkreśla Maciej Klukowski. Według eksperta, tendencja powrotu do zakupów convenience powoduje, że bliskość sklepów może decydować o wyborze danej okolicy. Dużo ogłoszeń wprost nawiązuje do sąsiedztwa centrów handlowych, szczególnie tych dobrze rozpoznawalnych przez klientów. Można się pokusić o tezę, że tego typu nieruchomości są droższe od lokalizacji, w których nie ma większych sklepów.

– Spośród obiektów handlowych największy wpływ na cenę mieszkania może mieć sąsiedztwo galerii. Pracuje w nich dużo osób, z których część poszukuje zakwaterowania blisko miejsca zatrudnienia. W okolicy automatycznie drożeją mieszkania pod inwestycje. Z kolei hipermarkety czy dyskonty nie mają aż takiej siły oddziaływania. Powstają na peryferiach, w miejscach poprzemysłowych, gdzie buduje się mniej bloków. A jeśli domy jednorodzinne znajdują się w pobliżu sklepów wielkopowierzchniowych, to raczej tracą, niż zyskują na wartości. Właściciele takich nieruchomości chcą mieć spokój i ciszę, a nie np. weekendowy zalew samochodów, które przywożą ludzi na zakupy – dodaje Jarosław Skoczeń.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »