| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Deweloper > Gotowe mieszkania towarem deficytowym

Gotowe mieszkania towarem deficytowym

Deweloperzy w ostatnim czasie nie narzekają na brak zainteresowania budowanymi przez nich mieszkaniami. Zdecydowana większość z nich znajduje nabywców na długo przed oddaniem budynku do użytkowania. To sprawia, iż osoby, którym szczególnie zależy na szybkim wprowadzeniu się do nowego mieszkania, mają ograniczony wybór.

Jak wynika z monitoringu prowadzonego przez Dział Badań i Analiz należący do Grupy Emmerson S.A. na koniec III kw. 2015 r. oferta deweloperskich mieszkań znajdujących się w już ukończonych budynkach zmniejszyła się na każdym spośród kluczowych rynków z wyjątkiem Wrocławia, gdzie pozostała ona na dotychczasowym poziomie. Najłatwiejszy dostęp do gotowych mieszkań mają poznanianie. W ich mieście ukończone mieszkania stanowią ponad 20% całej deweloperskiej oferty. Do takiego wyniku dokłada się przede wszystkim dysponująca największą ofertą deweloperskich mieszkań dzielnica Stare Miasto, w której udział gotowych lokali sięga aż 35%. W tej dzielnicy na pewno znajdą coś dla siebie osoby poszukujące mieszkań z górnej półki. Do tej kategorii zalicza się między innymi inwestycja Maraton Gardens, w której znajdują się jeszcze mieszkania o podwyższonym standardzie czekające na nowych właścicieli.

Zobacz serwis: Dom i prawo

  We Wrocławiu dostępność tego rodzaju lokali jest nieco mniejsza, lekko przekraczając 19%-owy udział w dostępnych propozycjach. Na kolejnym miejscu znajduje się Kraków (około 18%).

 Miasto

Udział mieszkań gotowych w całkowitej ofercie deweloperów

Poznań

21,9%

Wrocław

19,3%

Kraków

17,8%

Gdańsk

15,0%

Warszawa

11,8%

Opracowanie: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz

Tymczasem w Gdańsku klienci poszukujący w ofercie deweloperów mieszkań ukończonych mają do dyspozycji niespełna 15% całkowitej podaży. Zdecydowanie najtrudniejsze zadanie stoi jednak przed mieszkańcami stolicy. Niespełna 12% całego warszawskiego rynku pierwotnego stanowią lokale czekające na klienta w gotowych budynkach. Najmniejszy odsetek takie lokale stanowią w ofercie Woli – 2,6% oraz Targówka – 3,6%. Kłopotu ze znalezieniem gotowego mieszkania nie ma na pewno na Mokotowie. Można tam znaleźć zarówno duże osiedla, jak i kameralne inwestycje. Jedną z nich jest inwestycja Smyczkowa – kameralny budynek mieszczący tylko 23 mieszkania o zróżnicowanej powierzchni i funkcjonalnych rozkładach.

Zobacz serwis: Budowa i remont

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.
www.strefynieruchomosci.blog.pl          

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »