| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Deweloper > Umowa deweloperska

Umowa deweloperska

Typowa umowa deweloperska ma na celu wybudowanie przez dewelopera budynku mieszkalnego, ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienia prawa odrębnej własności lokalu na kupującego. Co jest zatem dla niej charakterystyczne i co powinno się w niej znaleźć?

6. Cena

Bardzo ważne jest, aby w umowie była określona cena w sposób jednoznaczny. Cena powinna być wartością brutto, czyli uwzględniać podatek VAT.

Z umowy musi wynikać co wchodzi w skład tej ceny. Na przykład czy uwzględniony jest w niej balkon i inne części składowe lokalu, drogi dojazdowe, chodniki, oświetlenie itp. Jeżeli nie – konieczne jest dodatkowe, odrębne wskazanie ich ceny.

Ważne jest również uzgodnienie, że cena nie ulega zmianie. Umowa może co prawda przewidywać możliwość zmiany ceny w wyniku np. zmiany stopnia inflacji, ale konieczne jest wtedy jednoznaczne określenie warunków, po których spełnieniu czy zaistnieniu cena przedmiotu umowy się zmieni i o ile oraz informacji o przysługującym konsumentowi prawie do odstąpienia od umowy.

Konsument powinien być poinformowany nie tylko o wartości, jak musi zapłacić deweloperowi, ale również jaki sposób i kiedy ma to uczynić. Ważne jest zatem, aby wskazać harmonogram wpłat dokonywanych przez kupującego. Dobrze byłoby, gdyby ostatnia rata została uiszczona przez nabywcę już po zakończeniu inwestycji i odbiorze technicznym budynku, przy podpisaniu umowy ustanawiającej odrębną własność lokalu mieszkalnego i przenoszącej jego własność na kupującego.

Niezbędne jest sprecyzowanie skutków opóźnień wpłat kupującego w postaci odsetek za zwłokę: ustawowe lub umowne wynikając e z samej umowy (nie mogą być wyższe niż odsetki maksymalne).

7. Odstąpienie od umowy oraz przeniesienie praw na osobę trzecią

W umowach z deweloperami często możemy spotkać się klauzulą, zgodnie z którą konsument może odstąpić od umowy, ale tylko w przypadku, gdy wskaże osobę, na którą zostanie przeniesiony ogół praw i obowiązków wynikających z tej umowy. Trzeba przy tym uważać w jaki sposób deweloper zastrzegł sobie zwrot wpłaconych przez konsumenta pieniędzy. Powinno to nastąpić w terminie niezwłocznym

8. Kary umowne

Często w umowach deweloperskich przewidziane są kary umowne. Taki zabieg jest prawnie dopuszczalny, ale trzeba zwrócić uwagę czy ich wysokość została ustalona w sposób sprawiedliwy dla obu stron. Deweloper nie może bowiem wyłączyć swojej odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy, nakładając przy tym wysoką karę na kupującego, np. za nieterminowe wpłacenie kolejnej raty.

Istotne jest, aby kara umowna za opóźnienie w zakończeniu prac odpowiednie albo za odstąpienie od umowy była odpowiednio określona. Jeżeli będzie za niska, nierzetelny deweloper może specjalnie zerwać umowy, po to by nieruchomość oddać do powtórnej sprzedaży mieszkania, ale już za wyższą cenę. Może także nie być pewnego rodzaju zadośćuczynieniem dla konsumenta, ponieważ jego szkody są znacznie wyższe.

9. Zarząd nieruchomością

Każda nieruchomość, zwłaszcza ta, która składa się z wielu odrębnych lokali, powinna mieć zarządcę, który w imieniu mieszkańców będzie o nią dbał, pilnował wszystkich sprawa z nią związanych. Właściciel nieruchomości często nie wiedzą, że sami mogą sprawować zarząd nieruchomością wspólną (czyli tymi częściami nieruchomości, z której razem korzystają) oraz, że nie muszą się godzić na narzucone przez dewelopera w umowie zapisy o konieczności sprawowania zarządu przez dewelopera (postanowienia te zostały uznane za niedozwolone klauzule umowne i wpisane do rejestru klauzul prowadzonego przez Prezesa UOKiK).

W umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali, potocznie mówiąc w umowie kupna-sprzedaży nieruchomości albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego właściciele mogą określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, np. przez powierzenie zarządu osobie fizycznej albo prawnej, a więc zarządcy nieruchomości posiadającemu licencję zawodową lub przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą w zakresie zarządu nieruchomościami.

Każdą umowę należy dokładnie przeczytać i zbadać jej treść, ewentualnie zakwestionować postanowienia niezgodne z interesem konsumenta.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK