| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Deweloper > Zakup mieszkania u dewelopera – gwarancja i rękojmia na nieruchomość

Zakup mieszkania u dewelopera – gwarancja i rękojmia na nieruchomość

Kupując mieszkanie od dewelopera, nie zawsze mamy pewność, czy wszystkie prace zostały wykonane w sposób prawidłowy i czy mieszkanie nie ma wad fizycznych. Może bowiem okazać się, że z sufitu cieknie woda, a na ścianach pojawił się grzyb. Deweloper ponosi odpowiedzialność za wady fizyczne nieruchomości. Kupujący natomiast może skorzystać z dwóch instytucji – gwarancji lub rękojmi.

Gwarancja

Deweloper może udzielić gwarancji na sprzedawany lokal. W tym celu wystawia tzw. dokument gwarancyjny. Gwarancja powinna przede wszystkim określać, co jest objęte jej zakresem (np. drzwi, okna i inne elementy mieszkania) oraz termin jej uwzględnienia. W gwarancji deweloper zobowiązuje się do usunięcia wady fizycznej lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad, o ile wady te ujawnią się w terminie określonym w dokumencie gwarancyjnym. Jeżeli w gwarancji nie oznaczono, jaki okres obejmuje, przyjmuje się, że trwa ona rok od dnia wydania rzeczy. Warto zaznaczyć, że uprawnienia z rękojmi przysługują niezależnie od uprawnień wynikających z gwarancji.

Zobacz także: Rodzaje umów deweloperskich

Droga sądowa

Domagając się od dewelopera naprawienia usterek, warto zacząć od drogi polubownej. Co do zasady deweloper nie spieszy się z usuwaniem wad, poza tym wiąże się to z dodatkowymi kosztami po jego stronie. Na mocy art. 471 Kodeksu cywilnego nabywcy lokalu przysługuje roszczenie z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Wstępując na drogę sądową, musimy pamiętać o dobrze zgromadzonym materiale dowodowym. Należy dokładnie udokumentować powstałe usterki oraz wykazać, że zostały podjęte próby porozumienia się z deweloperem.

Podstawa prawna

Kodeks cywilny

Zobacz także: Pozew o zawarcie umowy o wybudowanie mieszkania

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »