| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Deweloper > Zobowiązanie dewelopera do ustanowienia odrębnej własności lokalu

Zobowiązanie dewelopera do ustanowienia odrębnej własności lokalu

Postanowienia dotyczące zobowiązania dewelopera do ustanowienia odrębnej własności lokalu dotyczą przede wszystkim umowy o charakterze zobowiązującym i umowy przedwstępnej.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu przez inwestora

W przedwstępnej umowie deweloperskiej zawarte są postanowienia dotyczące zobowiązania do wniesienia budynku (określonego w umowie), a następnie do ustanowienia odrębnej własności lokalu i zawarcia umowy przyrzeczonej o charakterze zobowiązująco-rozporządzającym, której celem jest przeniesienia własności tego lokalu na nabywcę.

Przykładowe postanowienia opisane poniżej, odnoszą się przede wszystkim do umowy o charakterze zobowiązującym i umowy przedwstępnej. Można zadać sobie pytanie, dlaczego nie dotyczą one umowy rozporządzającej? Postanowienia te nie odnoszą się do umowy rozporządzającej, gdyż umowy te przenoszą własność lokalu wybudowanego oraz wyodrębnionego w wyniku wykonania zobowiązania w celu wyodrębnienia lokalu i jego sprzedaży.

Zobacz także: Pozew o zawarcie umowy o wybudowanie mieszkania

Postanowienia dotyczące ustanowienia odrębnej własności przez dewelopera:

1. Deweloper zobowiązany jest w terminie 30 dni od zakończenia budowy ustanowić odrębną własność lokalu (lokal opisany w niniejszej umowie), na podstawie ustawy o własności lokali.

2. Deweloper zobowiązany jest dokonać przeniesienia własności wyodrębnionego lokalu (lokal opisany w niniejszej umowie), a nabywca zobowiązany jest kupić lokal wskazany w niniejszej umowie wraz z związanym z nim prawem.

3. Nabywca zobowiązany jest kupić lokal (lokal opisany w niniejszej umowie) za cenę 150 000 zł.

Zobacz także: Rodzaje umów deweloperskich

4. Deweloper zobowiązuje się przenieść własność wyodrębnionego lokalu (lokal opisany w niniejszej umowie) w stanie bez żadnych obciążeń.

5. Nabywca zobowiązuje się, że przeniesienie lokalu (lokal opisany w niniejszej umowie) nastąpi na jego koszt.

Zobacz także: Spółdzielnia mieszkaniowa

6. Deweloper zobowiązuje się przenieść własność lokalu (lokal opisany w niniejszej umowie) w terminie trzech miesięcy od dnia odbioru lokalu przez organ nadzoru budowlanego.

7. Ostateczne podpisanie aktu notarialnego w celu dokonania przeniesienia własności lokalu nastąpi w kancelarii notarialnej wskazanej przez strony w niniejszej umowie.

8. Strony wspólnie postanawiają, że w ramach prawa współwłasności gruntu oraz innych wspólnych części budynku nabywcy będzie przysługiwało prawa do zakupionego miejsca parkingowego nr 76, o powierzchni 2 mkw, który położony jest w podziemi budynku.

Zobacz także: Podatek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »