| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Deweloper > Klient odzyska pieniądze w razie bankructwa dewelopera

Klient odzyska pieniądze w razie bankructwa dewelopera

Obecnie klienci upadłych firm deweloperskich są zaspokajani z majątku dewelopera jako ostatni. Często nawet największe firmy deweloperskie mają problemy finansowe, dlatego nabywcy mieszkań nigdy nie mają całkowitej pewności, że deweloperowi może grozić upadłość. Nowe regulacje, które wejdą w życie na wiosnę 2012 roku z całą pewnością w sposób korzystny odmienią obecną sytuację nabywców lokali.

Jeżeli syndyk lub nadzorca sądowy uzna, iż prowadzone przez niego przedsięwzięcie deweloperskie jest sprzeczne z interesami nabywców lokali oraz nie widać szans na wykonanie zobowiązań wobec nabywców lokali - zgłasza wniosek do sędziego-komisarza w celu wydania postanowienia o zaprzestaniu prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego.

Jednakże przed zgłoszeniem wniosku o zaprzestaniu prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego, syndyk będzie zobowiązany zwołać zgromadzenie nabywców mieszkań w ramach prowadzonego przedsięwzięcia deweloperskiego. Głównym celem zorganizowania zgromadzenia nabywców będzie możliwość podjęcia uchwały o kontynuacji przedsięwzięcia deweloperskiego oraz zobowiązania nabywców do dokonywania dopłat koniecznych do ukończenia przedsięwzięcia.

Uchwały podejmowane na zgromadzeniu nabywców będą zapadły bez względu na liczbę obecnych, większością głosów nabywców mających przynajmniej 50 proc. ogólnej sumy wierzytelności przypadających nabywcom, którzy będą uprawnieni do uczestniczenia w zgromadzeniu. Natomiast w sprawach o dokonanie wyłączenia mienia z masy upadłości uchwały będą zapadały większością głosów nabywców mających przynajmniej dwie trzecie ogólnej sumy uznawanych wierzytelności.

Obowiązek syndyka w razie ukończenia inwestycji

Syndyk w ciągu 30 dni od zakończenia danego przedsięwzięcia deweloperskiego będzie zobowiązany przenieść na nabywców prawo własności lokalu. Z chwilą przeniesienia nieruchomości te zostaną wyłączone z masy upadłościowej, a tym samym wygasają wszelkie związane z nim obciążenia. Należy także zaznaczyć, że w przypadku kontynuacji przedsięwzięcia deweloperskiego syndyk będzie zobowiązany ukończyć budowę w terminie 2 lat od dnia ogłoszenia upadłości. Tylko w uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać wydłużony.

Zobacz serwis: Finanse

Upadłość banku

Odmiennie niż w przypadku upadłości dewelopera, kształtuje się sytuacja w razie bankructwa banku. W przypadku ogłoszenia upadłości banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy, deweloper w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia upadłości powinien zawrzeć umowę mieszkaniowego rachunku powierniczego z innym bankiem. Wszelkie kwoty wypłacone deweloperowi w celu zaspokojenia wierzytelności wynikające z umowy mieszkaniowego rachunku powierniczego będą przekazane wyłącznie na mieszkaniowy rachunek powierniczy utworzony w innym banku na wniosek dewelopera.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK