Kategorie

Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

Agata Stradomska
Menedżer agencji nieruchomości
Białe Lwy - Nieruchomości
Agencja nieruchomości
Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie
Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie
Fotolia
Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.

Duże zainteresowanie działkami rekreacyjnymi - czy to jest trwały trend?

Reklama

W czasie ograniczeń wynikających z epidemii wiele osób z zazdrością patrzyło na tych szczęśliwców, którzy okres koniecznej izolacji spędzić mogli w domach, na działkach rekreacyjnych lub choćby w ogródkach ROD i zapragnęli też takie posiadać.
Ponad rok “covidowego” zamknięcia dał się szczególnie we znaki osobom, które spędzały przymusowo ten czas w niedużych mieszkaniach za to z całą rodziną. Dlatego mieszkańcy tych większych a nawet tych mniejszych miast zaczęli szukać wytchnienia gdzieś w zielonej oazie a hasło “działka rekreacyjna” stało się bardzo popularnym hasłem w wyszukiwarce Google.

Posiadanie własnego ogródka nawet z niedużym domkiem pod miastem wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami. Dbanie o roślinność, koszenie trawy, wykonywanie drobnych napraw - to podstawowe zadania właścicieli działek. To trzeba lubić robić lub zlecić komuś wykonywanie takich prac. Ta druga opcja będzie jednak kosztować. Zapewne część osób znudzi się być ogrodnikami, i za kilka lat zdecydują się na wystawienie swojej wakacyjno-weekendowej posiadłości na rynek. Jeżeli podaż wzrośnie, spadną ceny i może się okazać, że wtedy nie odzyska się poniesionych nakładów. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się, czy naprawdę chce się zostać właścicielem takiej nieruchomości, czy nie jest to krótkotrwały zapał wynikający z mody albo chęć powielania działań znajomych.

Jaką działkę wybrać i na co zwracać uwagę przy zakupie

Jeżeli decyzja jest na tak, i zakup przesądzony, opłaca się poznać możliwe opcje. Wybierając działkę rekreacyjną warto zwrócić uwagę na kilka możliwości, a także poznać plusy i minusy każdej z nich.

Siedlisko na wsi

Reklama

Poszukując swojej wymarzonej daczy, możemy trafić na rynku na tzw. siedlisko. Siedliskiem nazywana jest działka rolna na której stoją lub mogą zostać wybudowane budynki związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego (tak zwana zabudowa zagrodowa). Jeżeli działka jest zabudowana, to istniejące budynki można będzie wyremontować i z nich korzystać. Jednak jeśli jest pusta albo chcemy zmienić jej przeznaczenie, to warto wcześniej sprawdzić jak wygląda możliwość zabudowy tj. na co wskazuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego a w razie jego braku, czy wydane zostały Tzw. „Warunki zabudowy” (WZ). W przypadku braku WZ inwestor może o nie wystąpić jeszcze przed zakupem. Dzięki temu będzie wiedział, jakie ma możliwości i co będzie mógł wybudować na działce zanim wyda pieniądze.

Ważną sprawą na którą należy zwrócić uwagę jest powierzchnia nabywanej nieruchomości gruntowej. Jeżeli teren jest mniejszy niż 1 ha, nie będziemy potrzebować zgody KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) na zakup, ale kupując działkę rolną może się okazać, że obejmować nas będą inne restrykcje np. ograniczenia dotyczące zbywania nieruchomości przed upływem 5 lat czy prawo pierwokupu KOWR. Dodatkowo, w przypadku gdy choć część działki jest zalesiona może pojawić się jeszcze prawo pierwokupu Lasów Państwowych. Ponieważ przepisy związane z obrotem ziemią rolną i leśną są skomplikowane, warto przed zakupem skonsultować się z fachowcem - prawnikiem lub doradcą ds. nieruchomości, który zweryfikuje nasz wybór i doradzi ewentualne rozwiązania.

Następną istotną kwestią jest dostęp do mediów, z których będziemy chcieli korzystać oraz do drogi publicznej.

Działki siedliskowe zazwyczaj położone są z dala od miast, nie zawsze są dobrze skomunikowane komunikacją zbiorową. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie dobrze jest przeanalizować wszystkie warianty dojazdu, by później się nie rozczarować. Dużą zaletą może być sąsiedztwo gospodarstw rolnych, gdzie będzie można kupić świeży nabiał, warzywa czy owoce.

Działka budowlana

Drugą opcją zakupu działki na cele rekreacji jest nabycie działki budowlanej przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną lub rekreacyjną. W tym przypadku warto zacząć od analizy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego - jeśli przewiduje on oba typy zabudowy, to w przyszłości będzie można zamienić zabudowę rekreacyjną na całoroczną, co może być dobrą opcją. Jeżeli jest tam przewidziana wyłącznie opcja rekreacyjna, to będzie mniej możliwości w przyszłości. W przypadku braku MPZP o przeznaczeniu działki decydować będą wydane warunki zabudowy. Warto na nie poczekać (zazwyczaj 2-6 miesięcy trwa ich wydawanie), aby być pewnym i nie kupić kota w worku. Nawet małe domy, takie o powierzchni do 35 mkw., które nie wymagają pozwolenia na budowę także muszą być budowane zgodnie z prawem tj. na obszarach gdzie zabudowa dopuszczona jest MPZP lub poprzez wydane WZ właśnie.

Nawet jeśli działka, którą chcemy kupić leży na terenie objętym Miejscowym Planem koniecznie należy sprawdzić dostęp do mediów, drogi publicznej i ewentualne ograniczenia w zabudowie wynikające z planu. Podejmowanie pochopnej decyzji tylko na podstawie ogólnej informacji może spowodować, że na zakupionej działce nic nie wybudujemy lub będzie konieczne poniesienie kolejnych wysokich nakładów np. na jej uzbrojenie.

Działki budowlane i rekreacyjne położone są zazwyczaj w miastach lub osadach, w pewnych skupiskach - dzięki czemu można rozłożyć koszt inwestycji w uzbrojenie terenu wraz z sąsiadami, albo np. wspólnie ogrodzić działki co obniży koszty.

Działka w Rodzinnych Ogrodach Działkowych (ROD)

Osoby, które chcą mieć działkę blisko swojego mieszkania zazwyczaj nie mają dużego wyboru, szczególnie w dużych miastach. Ceny działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych wystawiane na portalach ogłoszeniowych w ciągu ostatniego roku co najmniej się podwoiły. Należy jednak wiedzieć, że grunt na działkach ROD nie jest własnością działkowca i nie podlega rynkowemu obrotowi, a jest jedynie dzierżawiony. Sprzedaż może obejmować roślinność, budynki, sprzęt ogrodniczy i wyposażenie a także płacone jest “odstępne” za zwolnienie działki. Dodatkowo ROD może w swoim regulaminie ustalić opłatę, jaka w takim przypadku będzie należna na rzecz ogrodu. Regulamin też wskazywać będzie na roczne opłaty za korzystanie z działki, mediów, a także może ograniczać lub dopuszczać zabudowę, sposób zagospodarowania terenu czy inne warunki korzystania np. zakaz zamieszkania, brak możliwości urządzania toalet itp. Zarząd ROD może nie wyrazić zgody na zbycie na rzecz kolejnej osoby. Może też dojść w przyszłości do wywłaszczenia danych ogrodów - szczególnie jeśli tereny są przeznaczone w Miejscowym Planie np. pod zabudowę wielorodzinną. Dlatego myśląc o zakupie działki położonej na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych należy odbyć rozmowę z przedstawicielem jej zarządu, aby uzyskać wszystkie szczegółowe informacje.

Działki ROD z uwagi na swoje położenie na terenach miast lub w ich pobliżu są zazwyczaj dobrze skomunikowane, aby można było się tam dostać transportem publicznym. Jednak przed decyzją warto poznać ograniczenia związane z użytkowaniem oraz plany właściciela gruntu, aby nie okazało się, że była to inwestycja na jeden sezon.

Działka rekreacyjna – czy to się opłaca?

Zakup działki rekreacyjnej może okazać się świetnym rozwiązaniem nie tylko ze względu na ograniczenia wynikające z epidemii, ale być alternatywą dla siedzenia przy komputerze i inspiracją do aktywnego spędzania czasu. Dodatkowo koszty związane z życiem na własnej działce będą zdecydowanie niższe niż wakacje rodzinne w kurorcie, co będzie mieć niebagatelne znaczenie w budżecie domowym. Aby cieszyć się z własnej oazy zieleni warto o przemyślane zakupy, a w razie wątpliwości można skorzystać z pomocy specjalistów - doradców ds. nieruchomości lub pośredników w obrocie nieruchomościami, którzy pomogą wyszukać działkę i sprawdzić jej status, co zdecydowanie ograniczy ryzyko nietrafionego zakupu.

Agata Stradomska

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Dom
  1 sty 2000
  1 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu? Ten budowlany dylemat dyskutowany był już wielokrotnie. Przede wszystkim od strony technicznej. Zagadnieniu warto jednak przyjrzeć się bliżej, także pod kątem finansowym i skalkulować rzeczywiste koszty jednego i drugiego rozwiązania. Zwłaszcza, że obecna sytuacja rynkowa zmusza do tego, by na nowo przeliczyć wydatki związane z konstrukcją dachu. Kluczowe są tu zwłaszcza dwie kwestie: rosnące ceny drewna oraz usług dekarskich.

  Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM

  Poziom natężenia pola elektromagnetycznego - system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) - poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.

  Dlaczego mieszkania drożeją? Kiedy zaczną tanieć?

  Dlaczego mieszkania drożeją? Główną przyczyną wzrostu cen mieszkań jest malejąca ich podaż i wyższe koszty budowy - powiedział PAP wiceprezes JLL Kazimierz Kirejczyk. Dodał, że jest mało prawdopodobne, aby ceny mogły w niedalekiej przyszłości zacząć spadać. Nie widać ryzyka bańki spekulacyjnej na rynku mieszkaniowym, nawet w obliczu niskich stóp procentowych - ocenia ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnia, że koszt zakupu nieruchomości rośnie nieco szybciej niż inne ceny konsumenckie, ale jest on niższy niż wzrost wynagrodzeń.

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) podobne do TBS-ów

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM). Społeczne inicjatywy mieszkaniowe w wielu kwestiach są podobne do TBS-ów, które działają w Polsce już od 25 lat. Sporą nowością ma być możliwość rozliczenia partycypacji albo dojścia do własności mieszkania. Będzie to możliwe jednak dopiero po spłacie kredytu na budowę. Rząd chce mocno wspierać społeczne inicjatywy mieszkaniowe. Świadczy o tym m.in. kwota dofinansowania dla gmin uruchamiających takie instytucje (aż 1,5 mld zł).

  Ceny gazu dla gospodarstw domowych - podwyżka o 12,4% od 1 sierpnia 2021 r.

  Ceny gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 sierpnia ceny gazu dla gospodarstw domowych w taryfie największego sprzedawcy - PGNIG Obrót Detaliczny - rosną o ponad 12,4 proc. Prezes URE zatwierdził w piątek zmianę taryfy. PGNiG uzasadniło wniosek o podwyżkę rosnącymi cenami zakupu gazu na rynku.

  Inflacja w Polsce w 2021 roku – co najbardziej drożeje

  Inflacja w Polsce w 2021 roku. Rosnące ceny prądu i wywozu śmieci ciążą budżetom domowym rodaków. W sumie trudno się dziwić - oprócz rosnących cen paliw, to właśnie koszty związane z domami i mieszkaniami są głównymi powodami rosnących kosztów życia i inflacji.

  Burza, porywisty wiatr - jak zachować bezpieczeństwo, jak zabezpieczyć dom

  Burza i wichura a bezpieczeństwo. Jak zachować bezpieczeństwo podczas burzy i wichury? Jak zabezpieczyć dom? Gdzie najlepiej schronić się przed burzą? Jak zachować się podczas burzy w górach, na otwartej przestrzeni, nad wodą? Radzą eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

  Ceny mieszkań wciąż rosną. Czy będzie jeszcze drożej?

  Ceny mieszkań. Niewystarczająca podaż lokali przy zawrotnym popycie, wciąż rosnąca inflacja i koszty budowy - jednym słowem było drogo, a będzie jeszcze drożej. Powodem kolejnych wzrostów może okazać się m.in. powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.

  Czy warto mieć pompę ciepła w swoim domu?

  Pompa ciepła. Jeszcze dziesięć lat temu pompa ciepła była niszową technologią. W 2010 roku sprzedano zaledwie siedem tysięcy sztuk w skali kraju. Obecnie jest to blisko siedem razy więcej w ujęciu rocznym. W 2030 roku łączna liczba instalacji tego źródła ciepła w Polsce może przekroczyć milion. Ze względu na fakt, że jest to stosunkowo nowe rozwiązanie – budzi dużą ciekawość i wiele pytań. Dlaczego warto mieć pompę ciepła w domu i na co zwrócić uwagę rozważając taką inwestycję?

  Prąd 3.0 i zmiana rozliczeń prosumentów a perspektywy dla fotowoltaiki w Polsce

  Fotowoltaika w Polsce. Ostatnie tygodnie na rynku fotowoltaiki były intensywne. Najpierw do opinii publicznej trafiła informacja o planowanych zmianach systemu rozliczeń dla prosumentów. Następnie przedstawione zostały szczegóły programu Mój Prąd 3.0. Nie zabrakło obaw o to, w jakich barwach maluje się przyszłość fotowoltaiki w Polsce. W jakim kierunku dalej będzie rozwijał się rynek oraz jakich zmian wymaga? Wyjaśniają eksperci Agnieszka Kozłowska-Korbicz oraz Krzysztof Bukała.

  Kiedy przedawniają się roszczenia o zapłatę rat kredytu wymagalnych przed wypowiedzeniem umowy?

  Raty kredytu - przedawnienie. Rzecznik Finansowy złożył wniosek o uchwałę Sądu Najwyższego ws. terminu przedawniania się roszczeń o zapłatę rat kredytu wymagalnych przed wypowiedzeniem umowy – poinformowało 14 lipca 2021 r. biuro rzecznika. Rzecznik Finansowy zaobserwował istotną rozbieżność w orzecznictwie w tym zakresie.

  Ulgi w podatku dla "zielonych" budynków

  Zwolnienia z podatku od nieruchomości "zielonych" budynków. Co najmniej przez rok katowickie budynki z zielonymi dachami, fasadami lub tzw. ogrodami wertykalnymi będą całkowicie lub częściowo zwolnione z podatku od nieruchomości - zakłada przygotowany przez Urząd Miasta projekt. Samorząd chce premiować tych, którzy przyczyniają się do zazieleniania miasta.