Kategorie

Panele słoneczne - czym są i jak działają?

Panele słoneczne - czym są i jak działają?
Panele słoneczne - czym są? Jak działa fotowoltaika i panele słoneczne? Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych? Jak funkcjonuje technologia paneli słonecznych? Panele słoneczne czy kolektory słoneczne – co wybrać? Jakie są zalety paneli słonecznych?

Panele słoneczne - czym są?

Panele słoneczne to instalacje fotowoltaiczne, których zadaniem jest przetwarzanie energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Tak pozyskaną energię można następnie wykorzystywać do zasilania wszystkich urządzeń w domu, w tym oświetlenia wnętrz i posesji, a także do ogrzewania wody użytkowej i centralnego ogrzewania.

Jak działa fotowoltaika i panele słoneczne?

Reklama

Jak działają panele słoneczne (instalacje fotowoltaiczne)? Otóż najważniejszymi urządzeniami instalacji tego typu, jak czytamy w opracowaniu do rządowego programu "Czyste Powietrze"1, są panele fotowoltaiczne, czyli moduły zbudowane m.in. z mniejszych ogniw krzemowych. Padające na nie promieniowanie powoduje powstanie siły elektromotorycznej. Przez odbiornik, czyli następny element instalacji, zaczyna wówczas przepływać z paneli prąd stały.

Odnosząc się do użytkowego charakteru instalacji fotowoltaicznych, z uwagi na to, że sprzęty domowe potrzebują zasilania prądem przemiennym o napięciu nominalnym 230 V i częstotliwości 50 Hz, kolejnym urządzeniem jest inwerter, inaczej falownik. Zmienia on prąd stały na przemienny.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

W praktyce stosuje się różne rodzaje paneli fotowoltaicznych. Jednakże, na rynku, jak wynika z opracowania pt. „Dobre praktyki w MŚP. Instalacje fotowoltaiczne”2, dostępne są głównie trzy rodzaje paneli słonecznych: panele polikrystaliczne, panele monokrystaliczne oraz panele amorficzne.

Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne to takie, gdzie ogniwa zbudowane są w wielu małych kryształów krzemu. Ich sprawność szacuje się 14-18%. Produkcja paneli polikrystalicznych jest prosta, a cena niższa niż ogniw monokrystalicznych.

Panele fotowoltaiczne krzemowe monokrystaliczne stworzone są z jednorodnego kryształu krzemu o uporządkowanej budowie, dzięki czemu osiągają relatywnie wysokie sprawności, czyli w granicach 20-23%.

Panele fotowoltaiczne krzemowe amorficzne charakteryzują się ogniwami cienkimi i elastycznymi, co umożliwia ich instalację na powierzchniach o specyficznej krzywiźnie, osiągają one jednak niskie sprawności. Sprawność paneli tego rodzaju szacuje się na 6-10%.

Technologie paneli słonecznych

Reklama

Panele słoneczne (fotowoltaiczne) wykorzystują energię promieniowania słonecznego do wytworzenia energii elektrycznej. Padające na panel słoneczny fotony (cząsteczki światła) wybijają z krzemu elektrony, powodując tym samych ich ruch – a więc przepływ prądu stałego. A z uwagi na to, że do zasilania urządzeń używamy prądu przemiennego, wraz z panelami fotowoltaicznymi musimy zainstalować falownik (inaczej inwerter), który przekształci prąd stały w prąd przemienny.

Należy mieć na uwadze, że produkcja energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych będzie zmieniała się w zależności od dostępności energii słonecznej, czyli zależnie od pory dnia, pory roku czy warunków atmosferycznych. Uzyski z instalacji fotowoltaicznej będą także zależne od szerokości geograficznej.

Panele słoneczne a kolektory słoneczne

Panele słoneczne zostały już powyżej pokrótce omówione. Natomiast, jeśli chodzi o kolektory słoneczne, to są to urządzenia wykorzystujące energię promieniowania słonecznego, które dociera do Ziemi w postaci fal elektromagnetycznych. W kolektorach słonecznych mamy do czynienia z konwersją fototermiczną, której produktem jest ciepło.

Na rynku można spotkać różne rodzaje kolektorów słonecznych. Kolektory słoneczne dzielimy na kolektory cieczowe i powietrzne. Cieczowe dzielimy dalej na płaskie, próżniowe rurowe i skupiające. Kolektory płaskie są najczęściej wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej – jest to najpopularniejszy typ kolektorów ze względu na atrakcyjną cenę i wysoką wydajność, którą osiągają mimo prostej konstrukcji. Kolektory próżniowe rurowe zdecydowanie różnią się od płaskich zastosowanymi rozwiązaniami, co ma wpływ zarówno na ich cenę, jak i na wydajność. Zaś kolektory powietrzne sprawdzą się tylko tam, gdzie chcemy uzyskać ciepłe powietrze do systemów wentylacyjnych ogrzewających pomieszczenia3.

Zalety paneli słonecznych

Panele słoneczne wrosły już na dobre w krajobraz miast i wsi. Widoczne są coraz częściej na prywatnych posesjach, gdzie montowane są zwykle na dachach budynków.

Inwestycja w panele niesie za sobą szereg korzyści. Główną zaletą instalacji fotowoltaicznych jest to, że pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacyjne domu, tzn. będziemy mogli wytwarzać własną energię elektryczną i w ten sposób obniżyć opłaty za prąd z sieci. Instalacja jest ekologiczna, ponieważ produkcja takiego prądu nie stanowi obciążenia dla środowiska.

Przydomowe instalacje fotowoltaiczne są coraz popularniejszym sposobem na produkowanie własnej energii. A połączenie ich z własną pompą ciepła daje gospodarstwom domowym możliwość jeszcze efektywniejszego wykorzystania energii wytworzonej przez instalację4.

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej możemy skorzystać z kilku źródeł dofinansowania. Obecnie mamy do wyboru programy takie jak „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”.

Dodatkowo, podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która polega na możliwości dokonywania odliczeń, od podstawy obliczenia podatku, wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w swoim budynku. Katalog wydatków, które podlegają odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej, tj. wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych zawiera rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2489). W wykazie tym uwzględniona została możliwość odliczenia wydatków poniesionych na zakup kolektora słonecznego wraz z osprzętem oraz ogniwa fotowoltaicznego wraz z osprzętem, a także na montaż kolektora słonecznego oraz instalacji fotowoltaicznej5.

Średnia cena paneli fotowoltaicznych

Ceny paneli fotowoltaicznych różnią się w zależności od producenta oraz rodzajów paneli (tj. zależnie od tego czy są to panele polikrystaliczne, panele monokrystaliczne czy panele amorficzne). Warto w tym względzie prześledzić rynek producentów i poszczególne cenniki, w celu dobrania odpowiedniej dla naszych potrzeb instalacji.

Do wyboru dostawcy należy podejść z rozwagą, gdyż mikroinstalacja fotowoltaiczna to inwestycja na długie lata. Przede wszystkim ważne są materiały; na instalację składają się: panele fotowoltaiczne, inwerter, system mocowania, zabezpieczenia i przewody, a także koszty montażu i konfiguracji. Tworzenie takich instalacji jest przedsięwzięciem dość kosztownym, ale można sporo zaoszczędzić na zakupie energii. Przy czym, koszy instalacji zwracają się dopiero po 10 latach jej użytkowania. Główną część wydatków stanowią moduły fotowoltaiczne; niekiedy do ponad 50 proc. inwestycji. Dlatego warto zwróć uwagę na jakość materiału i termin gwarancji: zazwyczaj powinno to być kilkanaście lat6.

Podsumowanie

Inwestycja w odnawialne źródeł energii (OZE), dzięki rozwiązaniom takim jak panele słoneczne czy kolektory słoneczne, może okazać się opłacalne. Niewątpliwą zaletą tego typu technologii, którymi warto się zainteresować i wykorzystać je na użytek własny, jest ich aspekt ekologiczny.

Warto jednak mieć na uwadze, że instalacje tego typu wymagają dobrej ekspozycji, czyli miejsca pełnego i długiego operowania słońca. Z tego względu na ich montaż należy wybierać południowe połacie dachu, a jeśli nie ma takiej możliwości, moduły instalacji można ustawić na specjalnych stelażach w odsłoniętej, dobrze nasłonecznionej powierzchni.

Decyzję o inwestycji może z pewnością ułatwić możliwość dofinansowania w ramach programów „Czyste Powietrze” czy „Mój Prąd”, a także możliwość skorzystania z odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

oprac. Adam Kuchta

_______________________

1 na podstawie informacji z rządowego programu „Czyste Powietrze”, zob. https://czystepowietrze.gov.pl/

2 opracowane przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE)

3 zob. https://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/instalacje/322729,Kolektory-sloneczne-rodzaje-zasada-dzialania-montaz.html

4 zob. https://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/nieruchomosci/dom-dzialka/4734586,Fotowoltaika-z-pompa-ciepla-Jakie-daje-oszczednosci.html

5 zob. https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/ulgi-odliczenia/4872748,Ulga-termomodernizacyjna-jak-z-niej-skorzystac.html

6 zob. https://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/instalacje/4703349,Mikroinstalacja-fotowoltaiczna-w-domu-wybor-formalnosci-montaz-finansowanie.html

  

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Dom
  1 sty 2000
  16 cze 2021
  Zakres dat:

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polkom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.

  Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej - podała Kancelaria Prezydenta RP.

  Jak długo trzeba zbierać na wkład własny dla dziecka?

  Wkład własny dla dziecka - wielu rodziców zamierza odkładać pieniądze na taki cel. Jak długo trzeba oszczędzać na wkład własny?

  Polski Ład. Dofinansowanie na mieszkanie spółdzielcze

  Polski Ład ma zapewnić dofinansowanie wkładu mieszkaniowego dla członków spółdzielni. Wspomnianym rozwiązaniem będą zainteresowane głównie małe rodziny. Spółdzielnie na razie obserwują sytuację i na pewno będą oceniać dodatkowy popyt. Jakie znaczenie będzie miał Polski Ład dla spółdzielni mieszkaniowych?

  Koszty zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym – ile wynoszą, czy można je ograniczyć?

  Koszty zakupu mieszkania. Planując zakup nieruchomości niebagatelne znaczenie ma budżet jaki możemy przeznaczyć na inwestycje. Przygotowując się do tego przedsięwzięcia warto przewidzieć wszystkie koszty związane z zakupem mieszkania, aby finalnie nie zabrakło nam gotówki. Nabycie nieruchomości jest jedną z większych, jeśli nie największą inwestycją w życiu wielu osób. Jest też jednym z bardziej stresujących wydarzeń, co jest wynikiem zarówno skali ponoszonego wydatku jak i istotności zakupu.

  Jak inwestować w nieruchomości?

  Inwestowanie w rynek nieruchomości. Statystyki wskazują, że coraz więcej osób decyduje się ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach. Ten trend ma tendencję zwyżkową, co owocuje coraz szerszym gronem osób, które zaczynają traktować inwestowanie w nieruchomości jako główne źródło utrzymania. Jak i w co najlepiej inwestować?

  Nowa ustawa deweloperska - co się zmieni?

  Nowa ustawa deweloperska lepiej ochroni nabywców mieszkań, ale może też uderzyć ich po kieszeni. Jakie regulacje wejdą w życie za sprawą nowej ustawy?