reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Kolejne decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji uchylone

Kolejne decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji uchylone

Reprywatyzacja w Warszawie. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił kolejne decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Rozpatrywane przez sąd sprawy dotyczyły stołecznych nieruchomości przy ul. Widok 22 i Krakowskie Przedmieście 81.

Reprywatyzacja w Warszawie - decyzje sądu

Jedna z uchylonych przez sąd administracyjny decyzji komisji dotyczy gruntu przy ul. Widok 22. W 2014 r. władze Warszawy przyznały beneficjentom prawo użytkowania wieczystego do tej nieruchomości. Z kolei w listopadzie ub.r. komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję reprywatyzacyjną i przekazała sprawę do ponownego rozpoznania. Według komisji decyzja o zwrocie nieruchomości zapadała z naruszaniem prawa poprzez m.in. niedopuszczenie do udziału w postępowaniu reprywatyzacyjnym współużytkowników gruntów.

Komisja argumentowała też, że w tej sprawie doszło również do skutków rażąco sprzecznych z interesem społeczny. Jak wskazano wobec lokatorów stosowano tzw. przemoc innego rodzaju, czyli podwyższanie czynszów lub nieinformowanie o ich nowej stawce.

Sąd administracyjny uchylił też decyzję komisji weryfikacyjnej ws. nieruchomości przy Krakowskim Przedmieściu 81. Chodzi o postanowienie z lutego 2019 r., w którym komisja uchyliła wcześniejszą decyzję zwrotową prezydenta Warszawy. Według komisji miasto nie ustaliło przesłanki posiadania, a przeniesienie roszczeń do nieruchomości było "rażąco sprzeczne z interesem społecznym".

Komisja argumentowała wówczas, że przeniesienie roszczeń w tej sprawie nastąpiło za świadczenie rażąco niewspółmierne do wartości nieruchomości. W sprawie nieruchomości przy Krakowskim Przedmieściu 81 nie doszło do nieodwracalnych skutków prawnych.

Decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji przed WSA

WSA uchylił już w tym roku decyzje komisji w sprawach Puławskiej 137, Kredytowej 6 oraz Marszałkowskiej 43, Nowogrodzkiej 6a, Nieborowskiej 13, Piaseczyńskiej 32, Odolańskiej 7, Polnej 46, Noakowskiego 20, Mazowieckiej 12, Widok 22 i Krakowskiego Przedmieścia 81. Utrzymał natomiast decyzje w sprawach: Pięknej 49, Krakowskiego Przedmieścia 35 i Mokotowskiej 39, Borzymowskiej 34/36 i Koszykowej 49a. W ubiegłym roku WSA uchylił nieprawomocnie kilkanaście innych decyzji komisji weryfikacyjnej w sprawach różnych nieruchomości, natomiast kilka utrzymał w mocy. Dotychczas żadna z tych spraw nie została prawomocnie rozstrzygnięta przez NSA.

autor: Mateusz Mikowski
mm/ mark/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Kolejne decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji uchylone
Kolejne decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji uchylone

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama