| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Porady internautów > Czy wiesz jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Czy wiesz jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Jeżeli twoja roślina wolno rośnie lub w ogóle przestała rosnąć, liście są mniejsze i pożółkłe, a korzenie wychodzą przez otwór w dnie doniczki, oznacza to, że trzeba ją przesadzić. Kiedy i jak należy to zrobić?

Najlepiej przesadzać rośliny wiosną lub na początku lata. Młode powinno się przesadzać raz do roku, a starsze co 2 lub 3 lata.

Jeżeli roślina znajduje się już w największej doniczce lub gdy osiągnęła pełnię wzrostu, raz na rok usuń wierzchnią warstwę ziemi na głębokość 5 cm, nie odkrywając głównych korzeni i zastąp ja nową ziemią doniczkową.

Zadbaj o to , aby ziemia do kwiatów miała odpowiednia zawartość azotu, fosforu i potasu. W sklepach ogrodniczych kupuj ziemię wyjałowioną. Wybieraj ziemię odpowiednią do wieku rośliny i tempa jej wzrostu.

Dla roślin doniczkowych dobra będzie także mieszanka nie zawierająca ziemi, składająca się z substytutów torfu, z dodatkiem nawozów i piasku niezbędnego do prawidłowego drenażu. Jeżeli użyjesz takiego podłoża, musisz po 2 miesiącach rozpocząć zasilanie. Jeżeli roślina rośnie w ziemi, przez pierwsze 3 miesiące nie trzeba jej zasilać.

Rośliny hodowane w doniczkach glinianych, niepowlekanych glazurą wymagają częstego podlewania, ale za to nie grozi im nasiąknięcie wodą.

Jak przesadzać? Na dnie doniczki ułóż warstwę drenującą ze żwiru. Jeśli doniczka jest gliniana i ma duży otwór w dnie, przykryj go kawałkiem skorupki lub większym kamieniem. W dużej plastikowej doniczce z kilkoma otworami w dnie ułóż skorupy na każdym otworze. Nasyp teraz cienką warstwę żwiru. Teraz połóż warstwę lekko wilgotnej mieszkanki do roślin doniczkowych, włóż roślinę pionowo i zasyp ją resztą ziemi, dobrze ją ubijając. Powierzchnia ziemi powinna się znajdować 1,5 cm poniżej górnej krawędzi doniczki o średnicy 12 cm i 5 cm przy średnicy 38 cm.

Roślinę ze starej doniczki powinno wyjmować się przez obrócenie doniczki do góry dnem i przytrzymanie jej łodygi tuż przy ziemi między palcami (płaska ręka, łodyga wchodzi między środkowy a serdeczny palec). Wyciągasz ją z całą bryłą korzeniową i rozczesujesz wystające z bryły ziemi korzenie widelcem – w ten sposób usuniesz zużytą ziemię i pobudzisz nowe korzenie do wzrostu.

Ubij teraz ziemię palcami. Jeśli wsypałeś substytut torfu, wystarczy tylko lekko ją przygnieść. Nigdy nie ubijaj ziemi na twardą, zwartą masę, bo woda nie wsiąknie w głąb podłoża.

Wsypując ziemię do doniczki, uderzaj jej dnem o stół – ziemia wypełni równomiernie doniczkę. Podlej roślinę tuż przy ściankach doniczki, unikając podlewania środka. Jeżeli po podlaniu poziom ziemi obniży się, dosyp jej do odpowiedniej wysokości.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR
VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »