| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Juka (Yucca Elephantipes)

Znanych jest około 30 gatunków tej rośliny. Juka występuje w Ameryce Środkowej, jest rośliną z rodziny agawowatych, drzewiastą o wysokości 4-8 m, o efektownych, białych, groniastych kwiatostanach. Uprawia się ją w dużych pojemnikach.

Stanowisko

Latem roślina lubi być postawiona w pełnym słońcu na balkonie lub tarasie, w miejscu jasnym i przewiewnym. Zimą preferuje stanowisko w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 5-10 stopni Celsjusza.

Podlewanie

Od wiosny do jesieni utrzymujemy równomierną wilgotność, zimą co tydzień obficie podlewamy.

Nawożenie

Tylko w okresie od kwietnia do sierpnia nawozem do roślin doniczkowych co 2 tygodnie lub nawozem do juk i dracen według instrukcji na opakowaniu.

Przesadzanie

Co 2 lata zanim wystawimy roślinę na zewnątrz. Wybieramy jednak odpowiednią ziemię ogrodową lub kompostową z dodatkiem piasku albo specjalną ziemię do juk i dracen.

Ochrona roślin

Zbyt suche powietrze może powodować występowanie przędziorków i tarczników. Zbyt wysoka temperatura powoduje opadanie liści, a przesuszenie bryły korzeniowej jest powodem brunatnienia na końcach liści.

Rozmnażanie

Latem odcinamy od pnia starszych okazów przynasadowe pędy boczne o wysokości 15-20 cm. Doniczkujemy je, ustawiamy w ciepłym miejscu i utrzymujemy umiarkowaną wilgotność podłoża.

Porada

Roślinę stojącą w pokoju zraszamy od czasu do czasu. Zbyt wysoki pień rośliny przepiłowujemy, miejsce cięcia posypujemy sproszkowanym węglem drzewnym. Skrócony pień wyda pędy boczne. Odciętą część możemy ukorzenić w substracie torfowym.

Studio Florystyczne Green-Line

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK