| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Setkrezja purpurowa

Setkrezja purpurowa to dekoracyjna roślina pokojowa o zwisających lub płożących się pędach. Lato może spędzać na balkonie lub w ogrodzie.

Setkrezja rośnie w Meksyku. Jej liście mają fioletowoniebieski kolor. Im jaśniejsze miejsce, w którym roślina jest przechowywana, tym kolor liści jest intensywniejszy. Kwiaty setkrezji są biało lub niebieskofioletowe. Roślina kwitnie od wiosny do jesieni.

Uprawa i pielęgnacja

Aby roślina miała naprawdę piękny kolor, musi stać w miejscu bardzo dobrze oświetlonym. Nie należy jej jednak narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, ponieważ liście mogą ulec poparzeniu przez zbyt ostre słońce. Zimą temperatura nie może być niższa niż 18– 20 stopni C. W tym okresie liście mają zabarwienie zielone. W chłodniejszym miejscu roślina marnieje i traci swą charakterystyczną barwę.

Zobacz także: Owocujące rośliny

W okresie letnim setkrezję należy obficie podlewać. Zimą roślina potrzebuje mniej wody w zależności od warunków, które panują w mieszkaniu. Nawet okresowo przesuszana będzie kwitła prawidłowo. Setkrezja sprawdzi się w uprawie hydroponicznej.

Powinniśmy ją nawozić równomiernie i rozsądnie. Nadmiar nawozu powoduje zielenienie liści, podobnie jak brak dostatecznej ilości światła.

Zobacz także: Niebezpieczne kwiaty doniczkowe

Przesadzanie i rozmnażanie

Setkrezja to roślina krótkowieczna. Należy ją co 2–3 lata przycinać. Starsze rośliny co dwa lata stają się brzydkie, dlatego też należy je zastąpić nowymi okazami. Sadzonki pobiera się z rośliny matecznej podczas przesadzania. Ukorzenia się je łatwo w lekko podgrzanym podłożu.

Liście setkrezji purpurowej są pokryte meszkiem. Żeby ich nie uszkodzić, najlepiej czyścić je miękkim pędzelkiem.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK