| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kwiaty na stanowisko jasne > Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda)

Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda)

Stefanotis jest pnączem – idealnie nadaje się do zdobienia framug, szafek itp. Osiąga nawet do 5 metrów długości! Charakteryzują go pachnące, białawe kwiaty, które kwitną już od maja. Również ciemnozielone i skórzaste liście stefanotisa mogą być ozdobą.

Stanowisko

Roślina ta nadaje się na stanowisko jasne, lecz bez bezpośredniego działania promieni słonecznych. Pamiętajmy także, aby zapewnić jej odpowiednią temperaturę – latem 18 – 20 stopni, natomiast zimą 14 – 16.

Zobacz także: Jak pielęgnować skrętnika (Streptocarpus)?

Podlewanie

Od rozpoczęcia wzrostu aż do początku września stefanotis powinien być podlewany bardzo obficie letnią i odstaną wodą. Rośliny te lubią wilgotne powietrze, dlatego wskazane jest zraszanie liści (nie kwiatów) chłodną wodą. Na podwyższenie temperatury powietrza pozytywnie wpłynie umieszczenie rośliny w pojemniku ze żwirem, gdzie zalega woda. W okresie spoczynku należy podlewać roślinę rzadziej, tylko po to, by nie zasuszyć bryły korzeniowej.

Przesadzanie

Młode stefanotisy przesadzamy co roku, natomiast starsze o wiele rzadziej, w zależności od potrzeb. Najlepiej wykonywać zabieg na przełomie lutego i marca.

Nawożenie

W okresie od maja do sierpnia nawozimy roślinę co dwa tygodnie, najlepiej używać nawozów płynnych.

Ochrona roślin

Roślinę mogą zaatakować wełnowce i przędziorki, zwłaszcza, gdy temperatura zimą jest za wysoka. Do ich zwalczania najlepiej zastosować specjalne preparaty – np. Anthio.

Rozmnażanie

Sadzonki można sporządzić z zeszłorocznych pędów wierzchołkowych. Pamiętajmy, by sadzonka taka miała jedną parę liści.

Specyfika

Stefanotisom szkodzą przeciągi, wahania temperatur, a także przestawianie doniczki. Zmiany te są szczególnie szkodliwe w okresie kwitnienia. Narażone na bodźce rośliny zrzucają pąki lub liście.

Zobacz także : Jaką doniczkę wybrać

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »