| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Aporokaktus (Aporocactus)


Aporokaktus pochodzi z Meksyku i naturalnie występuje na gałęziach drzew i półkach skalnych. Jest wyjątkowym kaktusem, ponieważ charakteryzuje się cienkimi i zwisającymi łodygami. Mogą one osiągnąć długość do około 70 cm. Nazywany jest też z tego powodu kaktusem wężowym. Z jego pędów wyrastają korzenie powietrzne. Aporokaktus osiąga rozłożystość do pół metra. Od późnej wiosny do wczesnego lata wytwarza duże, jasnoróżowe kwiaty. Łatwy w uprawie, dobry dla początkujących hodowców.

Stanowisko

Stanowisko aporokaktusa powinno być zacienione i przewiewne. Najlepsze warunki do rozrostu i wyeksponowania stwarza kaktusowi wisząca doniczka. Po przekwitnięciu należy go wystawić na zewnątrz, zapewniając mu cień, osłonięcie od wiatru i deszczu. Latem wystarczy mu średnia temperatura, jednak zimą powinna być ona nieco niższa (jednak nie niższa, niż 12 stopni C)

Podlewanie

W okresie wzrostu podlewamy obficie miękką wodą, jednak nie pozwalamy, aby zalegała ona w podstawce. Aporokaktus lubi równomierną wilgotność podłoża. Zimą należy znacznie ograniczyć ilość dostarczanej wody, najlepiej zaprzestać podlewania.

Zobacz także: Rola światła w rozwoju roślin

Przesadzanie

Aporokaktusa wystarczy przesadzać co dwa lata, na wiosnę. Odpowiednia będzie ziemia dla kaktusów, czyli bardzo dobrze przepuszczalna, wymieszana z piaskiem i drobnym żwirem. Konieczny jest dobry drenaż. Doniczka powinna być tylko trochę większa od poprzedniej.

Nawożenie

Po przekwitnięciu nawozimy raz na dwa tygodnie nawozem dla pomidorów, bogatym w potas i ubogim w azot.

Rozmnażanie

Rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych należy przeprowadzać latem. Wysiewać wiosną przy zachowaniu temperatury 20 stopni C.

Zobacz także: Jakie rośliny można sadzić w cienistych miejscach?

Pielęgnacja

Najdłuższe pędy należy skracać w ⅓ długości, co wzmocni kwitnienie rośliny. Jeśli temperatura wzrośnie powyżej 20 stopni C, kaktusa należy zraszać. Aporokaktus wymaga zimowania. Roślinę mogą atakować wełnowce, czerwce i przędziorki.

Kwiaty pojawiają się tylko na okazach otoczonych odpowiednią opieką. Po zawiązaniu pąków kaktusa nie powinno się przestawiać. Mocno kłuje.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Aporokaktus (Aporocactus).
Aporokaktus (Aporocactus).


Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »