| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Ciekawostki > Okno kwiatowe – zakładanie i prowadzenie

Okno kwiatowe – zakładanie i prowadzenie

Okno kwiatowe to jedno z rozwiązań doskonale pasujących do każdego wnętrza. Terminem tym określamy przeważnie duże, głębokie i odpowiednio wysokie koryto, które jest wypełnione torfem lub innym podobnym materiałem. Rośliny mogą tworzyć tutaj układy dywanowe lub inne o zróżnicowanej wysokości. Jak założyć okno kwiatowe?

Konstrukcja okna

Do konstrukcji okna kwiatowego używamy sklejonej szafy ze szkła. W zależności od potrzeb głębokość całego „pomieszczenia” na doniczki powinna wynosić 18–20 cm. Dla okien średniej wielkości proponuje się 25–30 cm. Głębokość koryt sięgających do podłogi i ustawianych bezpośrednio na niej „grządek kwiatowych” musi dochodzić do 50–60 cm. Odległość pomiędzy górnym brzegiem koryta a podłogą w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinna przekraczać 60 cm. W środku powinniśmy wstawić plastikowe naczynie z pompką o niewielkiej wydajności. Najlepiej przykryć je plastikową, grubą siatką posypaną żwirem i pokrytą grubym torfem, na którym posadzimy owadożerne rośliny. Roślinom powinniśmy również zapewnić odpowiednie oświetlenie i ogrzewanie sterowane termostatem.

Zobacz także: Jak dbać o rośliny podczas upałów?

Jakie rośliny do okna kwiatowego?

W zamkniętym oknie kwiatowym, oddzielonym od pokoju przesuwaną szybą, można uprawiać rośliny tropikalne, które lubią ciepło i wilgoć, zgodnie z ich wymaganiami. Będą w nim rosły wszystkie kwiaty, które w pomieszczeniach mieszkalnych nie wytrzymują długo albo wcale, zwłaszcza fascynujące rośliny pochodzące z parnych lasów równikowych, m.in. wiele ananasowatych, storczyków, paproci nadrzewnych i niektóre rośliny okrywowe jak fittonie.

Zobacz także: Hoja (woskownica) – jak ją uprawiać?

Sadzenie

Rośliny, z których stworzymy okno kwiatowe, najlepiej zasadzić w koszykach wypełnionych mchem i torfem. Pojemnik należy przytwierdzić do pnia. Ciekawie prezentują się także półki skalne, które można stworzyć za pomocą różnego rodzaju paproci np. orliczek.

O okna kwiatowe należy regularnie dbać. Aby pielęgnacja była łatwiejsza, okno powinno mieć szklane drzwiczki, które ułatwią dostęp do roślin.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »