| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Skalnica rozłogowa (Saxifraga stolonifera)

Skalnica rozłogowa (Saxifraga stolonifera)

Skalnica rozłogowa to niewielka roślina doniczkowa o nie dużych owalnych liściach, lekko omszonych. Skalnica rozłogowa ma liczne, długie rozłogi, na których końcu rozwijają się nowe, młode rośliny. Roślina najlepiej czuje się na stanowisku w lekkim półcieniu.

Najlepsze stanowisko na skalnicę rozłogową

Skalnica rozłogowa to roślina, która powinna stać w miejscu półcienistym. Stanowisko słoneczne mogło by spowodować, że liście zostały by poparzone od słońca w wyniku czego straciłyby cały urok. Roślina charakteryzuje się tym, że poza swoją główną częścią, posiada też liczne odnogi, na których końcu znajdują się młode rośliny. Z tego właśnie powodu roślina powinna stać w miejscu, gdzie dość długie odnogi będą mogły swobodnie opadać.

Podłoże pod skalnicę rozłogową

Skalnica rozłogowa powinna rosnąć w ziemi żyznej i przepuszczalnej. Do jej uprawy możemy używać standardowej ziemi przeznaczonej do kwiatów doniczkowych.

Podlewanie skalnicy rozłogowej

Skalnicę należy podlewać ostrożnie i z głową. Roślina nie lubi, kiedy jej podłoże jest bardzo wilgotne, należy ją zatem podlewać, kiedy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce całkowicie wyschnie.

Nawożenie skalnicy rozłogowej

Skalnicę należy podlewać słabym roztworem nawozu przeznaczonym do standardowych roślin doniczkowych.

Przesadzanie skalnicy rozłogowej

Skalnicę należy przesadzać wiosną, kiedy korzenie rośliny przestaną mieścić się w doniczce. Przesadzając skalnicę należy pamiętać, aby na dno doniczki nasypać materiału przepuszczalnego (np. keramzytu) – wykonując drenaż. W związku z tym, że korzenie rośliny rozrastają się w szybkim tempie, nowa doniczka powinna być na tyle duża, abyśmy nie musieli za jakiś czas ponownie rośliny przesadzać.

Rozmnażanie skalnicy rozłogowej

Skalnica posiada wiele odnóżek, na których rosną nowe rośliny. Chcąc ją rozmnożyć należy oddzielić odnóżkę i zasadzić ją do oddzielnej doniczki. Odnóżki można też spróbować ukorzenić w pojemniku z wodą.

Zobacz także: Filodendrony – dużo kwiatów mało pracy

Zobacz także: Trzmielina japońska w doniczce

Zobacz także: Jak dbać o skrzydłokwiat?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andersen Tax & Legal

Andersen Tax & Legal w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »