reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Ficus Lyrata (Figowiec)

Ficus Lyrata (Figowiec)

Rodzaj ten obejmuje poza figą pospolitą także wiele gatunków uprawianych jako rośliny pokojowe. Poszczególne gatunki różnią się znacznie pokrojem, kształtem i barwą liści. Tak duże różnice w wyglądzie dają możliwość zastosowania ficusów jako małych roślin na parapet okienny jak też jako okazałe ozdoby salonu.

Figowiec zawdzięcza dekoracyjność swoim liściom. Jego kwiaty są niepozorne. Jedynie Ficus deltoidea ma efektowne owoce. Do najważniejszych roślin pokojowych należą poszczególne gatunki razem odmianami:

  • Ficus binnendijkii posiada ciemne, długie i wąskie liście. Jest efektowną rośliną zasługującą na większe rozpowszechnienie.

  • Ficus cyathistipula – także mniej popularny, równie efektowny, znosi suchsze środowisko.

  • Ficus deltoidea jest interesującym gatunkiem do uprawy w ogrodzie. Posiada sztywny pokrój i okrągławe liście. Rodzi dużo ozdobnych owoców, ich ilość można zwiększyć skąpo podlewając roślinę.

  • Ficus elastica – figowiec sprężysty, jest bardzo znanym gatunkiem. Poza zielonymi odmianami ma też biało plamiste. Starsze rośliny można przycinać, aby formować je według swoich potrzeb – bardzo łatwo się rozgałęziają po tym zabiegu.

  • Ficus lyrata ma oryginalne liście o kształcie pudła do skrzypiec. Podlewamy go umiarkowanie. Nadaje się również do ciemniejszych miejsc.

  • Ficus microcarpa potrzebuje ciepłego i jasnego stanowiska, nieco wilgotnego, ale nie mokrego podłoża. Podlewamy po sprawdzeniu wilgotności ziemi palcem.

  • Ficus pumila – figowiec pnący o drobnych liściach, które mogą być zielone lub biało obrzeżone. Łatwy w rozmnażaniu. Troskliwie pielęgnowany silniej rośnie i można umieścić go w wiszących pojemnikach lub na palikach z mchem lub do formowania ścianki działowej w pokoju. Znosi też ciemniejsze stanowiska. Można wykorzystać go do podsadzeń i dekoracji mis.

  • Ficus sagittata jest to niski gatunek nadający się do postawienia pod innymi roślinami. Znosi nieco ciemniejsze stanowisko, ale ciepłe o wilgotnym powietrzu. Wymaga zraszania.

Zobacz także: Figowiec benjamiński

Stanowisko

Większość gatunków nie znosi palącego słońca, które powoduje poparzenia liści, ale wymaga jasnego stanowiska. Wraz ze wzrostem temperatury 15-25 stopni Celsjusza powinna zwiększać się wilgotność powietrza (spryskiwanie). Od października do lutego wystarczy temperatura 15 stopni Celsjusza, ale wymagane jest jednocześnie bardzo dobre oświetlenie.

Podlewanie

Dawki wody zależą od oświetlenia, wilgotności powietrza wielkości rośliny. Na ogół utrzymujemy umiarkowaną wilgotność podłoża bez zastoin wody. Przed każdym podlaniem powinniśmy sprawdzić podłoże palcem. Od października do lutego podlewamy oszczędnie. Rośliny odwdzięczą się nam za częste zraszanie.

Zobacz także: Epifilum (Epiphyllum)

Nawożenie

Od marca do października raz w tygodniu nawozimy nawozem do roślin liściowych, od października do marca co 6 tygodni.

Przesadzanie

Małe rośliny przesadzamy co roku w lutym w gliniastą ziemię doniczkową. Duże rośliny przesadzamy co 2 lata lub skracamy tylko pędy, ale wtedy ustawiamy okazy koniecznie w jasnym miejscu. Możemy wymienić tylko górną warstwę ziemi w doniczce.

Ochrona roślin

Na suchych stanowiskach mogą występować wciornastki przędziorki. Liście mogą opadać na skutek błędów w podlewaniu.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ficus Lyrata (Figowiec).
Ficus Lyrata (Figowiec).

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama