reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Podłoża do kwiatów

Podłoża do kwiatów

Pielęgnując rośliny doniczkowe dbamy o zapewnienie im odpowiedniej ilości wody, światła słonecznego; dobieramy najlepszy nawóz. Warto jednak wiedzieć, że równie ważnym elementem jest prawidłowo dobrane podłoże.

Każda roślina wymaga nieco innej gleby. W sklepach znajdziemy gotowe mieszanki przeznaczone dla różnych gatunków; możemy też przygotować podłoże samodzielnie. Wystarczy dobrze znać wymagania roślin doniczkowych, by dobrać odpowiednie składniki i proporcje.

Ziemia kwaśna czy zasadowa

Każde podłoże ma swój odczyn chemiczny – pH. Dzielimy je na kwaśne i zasadowe. Gleby bardzo kwaśne mają współczynnik pH w granicach 4,0-5,5. Takie podłoże jest najodpowiedniejsze dla wrzosów i wrzośców oraz azalii; dobrze rosną w nim także kalmie i różaneczniki. Nieco mniej kwaśne gleby, o współczynniku pH 5,0-6,0 są odpowiednie dla magnolii i hortensji, choć dobrze rosną w nich także inne gatunki – to najbardziej uniwersalne podłoże. Na zasadowej glebie najlepiej rosną natomiast goździki alpejskie. Jak jednak zbadać, z jakim rodzajem podłoża mamy do czynienia? Najprostsza metoda to zmieszanie odrobiny ziemi z wodą i zanurzenie w niej papierka lakmusowego. Jego zabarwienie na kolor czerwony informuje o kwaśnej glebie, na kolor niebieski – o zasadowej.

Co wpływa na odczyn podłoża

Na zasadowy odczyn podłoża wpływa przede wszystkim obecność wapnia. Odczyn kwaśny tworzą natomiast próchnica i torf. Ta wiedza pozwala nam na zmianę odczynu podłoża. Aby zakwasić glebę należy zwiększyć proporcje torfu; można też dołożyć korę sosnową. Bardziej zasadową glebę uzyskamy po dodaniu mielonej kredy.

Co znajdziemy w sklepach

Początkujący miłośnicy roślin doniczkowych mogą skorzystać z gotowych produktów dostępnych w sklepach. Najpopularniejsza jest tzw. ziemia uniwersalna do kwiatów, zawierająca torf. Jest ona dość lekka, a przez to odpowiednia do niewielkich roślin. Do dużych, ciężkich kwiatów potrzebna będzie mieszanka ziemna. W sklepach ogrodniczych znajdziemy także specjalnie przygotowane podłoża dla kaktusów i sukulentów, paproci czy storczyków.

Polecamy: Rola światła w rozwoju roślin

Nie tylko ziemia

Sadząc roślinę w doniczce, nie możemy poprzestać na samej ziemi. Równie ważna jest warstwa drenażu. Mogą to być np. potłuczone naczynia ceramiczne lub żwir albo piasek o grubych ziarnach. Do ziemi wokół bryły korzeniowej możemy też dodać węgla drzewnego – zapobiegnie gniciu i rozwojowi bakterii. Często stosowanym dodatkiem jest też keramzyt. Wymieszany z ziemią zapewnia lepsze zatrzymywanie wody i tlenu. Niekiedy stosuje się keramzyt jako ostatnią warstwę podłoża; przykrywa się nim ziemię w doniczce. Te niewielkie kuleczki pomogą zachować wilgoć nawet, gdy częstotliwość podlewania jest mniejsza. Są niezastąpione szczególnie, gdy często wyjeżdżamy na kilka dni.

Zobacz także: Choroby niepasożytnicze roślin

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.PocztaKwiatowa.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podłoża do kwiatów.
Podłoża do kwiatów.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama