reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Źródła infekcji roślin

Źródła infekcji roślin

Często zastanawiamy się w jaki sposób szkodniki mogą dostać się do roślin pokojowych, które rosną na naszych parapetach dobrze chronione za szybą. Możliwości jest kilka…

Już przy kupnie roślina może być opanowana przez szkodniki lub zakażona przez chorobę. W najgorszym wypadku szkodnik rozprzestrzenia się na inną roślinę, która również ulega zakażeniu.

Istnieje wiele pasożytów roślinnych, które są bardzo ruchliwe i mogą przebywać duże odległości. Przykładowo większość gatunków mszyc wydaje na świat latem osobniki uskrzydlone. Podczas wietrzenia pokoju docierają one do roślin.

Także brak higieny przy obchodzeniu się z roślinami sprzyja infekcjom. Musimy sami jako hodowcy roślin przestrzegać podstawowych zasad higieny, inaczej przyczynimy się do rozpowszechniania w pokoju szkodników. Ważne jest używanie przy przesadzaniu zdrowego podłoża. Mieszanki ziemi dostępne w handlu są „bezpieczne” dla kwiatów. Niebezpieczeństwo stanowi domieszanie do własnoręcznie sporządzonego podłoża, kompostu z pryzmy czy ziemi z ogrodu. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grzybów chorobotwórczych, które często tworzą długotrwałe formy przetrwalnikowe, należy przed sadzeniem roślin gruntownie wyszorować doniczki plastikowe i gliniane.

Zdarza się czasami latem, że przynosimy na ubraniu małe mszyce z wycieczki rowerowej lub spaceru w ogrodzie. W ten sposób szkodniki mogą dostać się do mieszkania i na nasze rośliny doniczkowe. Jeśli już doszło do zakażenia rośliny pokojowej, umieszczamy ją jak najdalej od zdrowych roślin, aby ochronić je przed chorobą. Przed wykonaniem zabiegu zwalczającego musimy usunąć liście i pędy szczególnie silnie opanowane przez grzyby lub owady. 

Należy starannie umyć miejsce, na którym stała chora roślina, ponieważ i tu mogą przetrwać czynniki szkodliwe.

Zobacz także: Choroby niepasożytnicze kwiatów

Paweł Siedlecki
Specjalista ds. florystyki
Green-Line
www.green-line.com.pl

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kwiaty doniczkowe.
Kwiaty doniczkowe.

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama