| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Właściwe przesadzanie

Właściwe przesadzanie

Jakiego podłoża użyć? Jaką doniczkę wybrać? Jak obficie podlać przesadzoną roślinę? Radzimy jak krok po kroku przesadzać rośliny domowe.

Większość roślin przed przesadzeniem podlewamy obficie. Dzień wcześniej zanurzamy doniczki w wiadrze z wodą. Wyjmujemy rośliny z doniczek, usuwamy tę część ziemi, która nie przerosła korzeniami oraz zgniłe i obumarłe korzenie. Nowa doniczka powinna mieć średnicę o 2-3 cm większą. Czasami korzenie są tak mocno przerośnięte, że trzeba odciąć bryłę korzeniową nożem lub nawet stłuc doniczkę, żeby wyjąć roślinę. Jeśli korzenie tworzą solidną bryłę korzeniową, obcinamy je trochę z zewnątrz, aby pobudzić ich wzrost w nowym podłożu.

Na dnie doniczki kładziemy wypukłą glinianą skorupkę lub kilka kamyków, żeby ziemia nie zatkała otworu odpływowego. Na to kładziemy cienką warstwę drenażu i przysypujemy go niewielką ilością wilgotnej ziemi.

Teraz wstawiamy bryłę korzeniową do doniczki tak głęboko, aby roślina znalazła się na tym samym poziomie jak w starej doniczce. Ustawiamy roślinę równo w nowej doniczce i ubijamy wokół niej podłoże. Na koniec obficie podlewamy – to zapobiegnie powstaniu pustych przestrzeni w podłożu. Później przez 3-4 tygodnie podlewamy skąpo i nie nawozimy.

Większość roślin nie wydaje w tym czasie nowych liści. Wznawiamy regularne nawożenie, kiedy ukażą się ich czubki na wierzchołkach pędów. Nie dokarmiamy świeżo posadzonych roślin przez 4-6 tygodni, aby dać im możliwość wypuszczenia nowych korzeni do nowej ziemi w poszukiwaniu pokarmu.

–  Zanim postawisz roślinę na jej stałym miejscu, postaw ją na dwa tygodnie w miejscu o umiarkowanym świetle.
– Podlewaj roślinę tylko wtedy, jak powierzchnia podłoża przeschnie.
– Pamiętaj, że jeśli wymienisz tylko podłoże, pozostawiając starą doniczkę – wzrost roślin będzie zahamowany.

Studio Florystyczne Green-Line

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »