| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Sansewiera wężownica

Sansewiera wężownica

Znanych jest około 60 gatunków tej występującej w tropikach Afryki Zachodniej rośliny. Wężownica jest bardzo odporną rośliną doniczkową. W warunkach domowych uprawia się jej dwie formy: niską o zwartej, rozetowej budowie liści i wysoką o mieczykowatych liściach. Popularną odmianą formy mieczykowatej jest Sansewiera trifaciata o żółto obrzeżonych liściach.

Słoneczne. Optymalna temperatura to 15-22 stopnie Celsjusza, ale roślina znosi też temperatury do 30 stopni. Pamiętajmy jednak, żeby po dłuższym przebywaniu na słońcu w wysokiej temperaturze ustawić roślinę w nieco cienistym miejscu.

Podlewamy dopiero wtedy, gdy obeschnie powierzchnia bryły korzeniowej.

Nawozem do kaktusów od marca do października.

Wiosną lub latem, co roku. Używamy dużo glinianych skorupek jako drenażu.

Na zbyt suchym miejscu mogą wystąpić wełnowce i tarczniki. Powodem występowania plam na liściach są silne wahania temperatury, wilgotności lub intensywności światła. Liście opadają na skutek zbyt zimnej i (lub) zbyt mokrej bryły korzeniowej.

Za pomocą sadzonek liściowych – przez podział dorosłej rośliny. Dzielimy liść poprzecznie na kawałki o długości 5-6 cm i umieszczamy dolnymi krawędziami w wilgotnym torfie z piaskiem. Naczynie ustawiamy w temperaturze 22-26 stopni Celsjusza w półcieniu, podlewamy umiarkowanie i zraszamy. Odmiany żółto obrzeżone rozmnażamy przy pomocy pędów odziomkowych, posiadających już jeden liść.

Do przesadzenia wybieramy niską doniczkę o dużej średnicy.

Studio Florystyczne Green-Line

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »