reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

W Ameryce Środkowej występuje ok. 50 gatunków. M. deliciosa rośnie jako pnącze, wspinające się po drzewach w tropikalnych lasach. Tworzy mocne korzenie powietrzne, często wielometrowe, którymi transportuje składniki odżywcze z podłoża na dnie lasu na górę do swojego stanowiska, na drzewie po którym się wspina. Jej pięknie powcinane palczaste liście są przystosowane do silnych wiatrów.

Dorosłe, wieloletnie okazy osiągają w naturalnym środowisku przerażająco duże rozmiary – stąd nazwa Monstera oznaczająca potwora. Roślina jest odporna i łatwa w uprawie. W warunkach domowych osiąga wzrost kilku metrów, maksymalnie powyżej 2 metrów.

Znana jest odmiana biało-zielona Variegata i żółto-zielona Marmorata. Obie odmiany charakteryzują się dużymi, nieregularnymi, przebarwionymi plamami na liściach.

Stanowisko

Roślina lubi jasne miejsce bez bezpośredniego słońca. Odpowiednia temperatura latem wynosi ponad 21 stopni Celsjusza, zimą w okresie spoczynku od października do lutego 16-21 stopni, ale nie mniej niż 15.

Zobacz także: Piękne pnącze w domu – glorioza (Gloriosa)

Podlewanie

Często zraszamy. Podłoże utrzymujemy stale wilgotne, ale nie mokre. Do podlewania używamy letniej, miękkiej wody. W miarę możliwości wystawiamy roślinę latem na ciepły deszcz.

Nawożenie

Nawozimy co 1-2 tygodnie od kwietnia do sierpnia nawozem do roślin doniczkowych.

Przesadzanie

Przesadzamy na wiosnę lub latem co roku lub co 2 lata. Unikamy skaleczenia korzeni powietrznych.

Ochrona roślin

Brzegi liści mogą czernieć na skutek zbyt mokrego podłoża. Powodem blaknięcia liści jest zbyt mocne nasłonecznienie. Niedobór składników pokarmowych i zbyt ciemne miejsce powodują ogołacanie się rośliny lub występowanie niepodzielonych liści.

Rozmnażanie

Latem ukorzeniamy sadzonki wierzchołkowe z kilkoma powietrznymi korzeniami w słoiku z wodą w temperaturze 22 stopni Celsjusza.

Specyfika

Kilka pierwszych liści młodej rośliny jest zawsze mniejszych, sercowatych i niepodzielonych. Następne są większe i każdy kolejny ma więcej wcięć niż poprzedni.

Porada

Korzenie powietrzne przywiązujemy do pnia i pozwalamy im wrosnąć w podłoże. Najlepiej stosować uprawę hydroponiczną, dzięki czemu nie jest potrzebne przesadzanie większych roślin.

Zobacz także:  Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Studio Florystyczne Green-Line

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa).
Monstera dziurawa (Monstera deliciosa).

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Richter

międzynarodowy specjalista z obszaru HR i komunikacji międzykulturowej z ponad z 10-letnim stażem

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama